Wiosenne lato może wrócić do Polski już za tydzień. W świetle najnowszych materiałów prognostycznych pod koniec maja możliwy jest ponowny napływ gorącego zwrotnikowego powietrza znad Afryki.
Trąba powietrzna, która przeszła przez zachodnią część Niemiec, powalała drzewa i zrywała dachy budynków, które znalazły się na jej drodze. Ranne są dwie osoby.
Cztery godziny wystarczyły, żeby na kolumbijskie miasto Medellin, drugie co do wielkości w kraju, spadło 121 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Ulicami płynęły potoki, nie kursowało też metro.
Po silnych opadach deszczu Brzeziny w województwie łódzkim zostały miejscami zalane. Odcinek biegnącej przez miasto drogi krajowej numer 72 był chwilowo nieprzejezdny. Interweniowali strażacy.
- Istnieje niebezpieczeństwo, że erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną eksplozją, która wyrzuci popiół wulkaniczny i duże kawałki skał - mówi geolog i wulkanolog doktor habilitowany Marek Awdankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tłumaczy, jak może do tego dojść.
Silne burze, którym towarzyszył gwałtowny wiatr, intensywny deszcz oraz grad uderzyły w północno-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Żywioł zabił trzy osoby, sparaliżował komunikację naziemną i powietrzną oraz wywołał przerwy w dostawie prądu.
Żmije zygzakowate stanowią realne zagrożenie. Jedna z nich ukąsiła dziewczynkę, która bawiła się na terenie przedszkola. To nie odosobniony przypadek ataku tych zwierząt w słowackim Popradzie. Problem może dotyczyć całego miasta.
Tegoroczny kwiecień był cieplejszy od średniej z niemal trzydziestu lat prawie w całej Europie. Wysoką średnią temperaturę odnotowano również w Polsce - we Wrocławiu i Warszawie było to prawie 14 stopni Celsjusza. Liczby mówią same za siebie - "kwiecień statystyczny jest coraz cieplejszy".
W środę będą nam towarzyszyć intensywne opady deszczu, silny wiatr, a nawet burze z gradem. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.
Nadejście ciepłych dni to czas, kiedy żmije zygzakowate - jedyne jadowite węże żyjące w Polsce - rozpoczynają okres godowy. Wtedy właśnie najłatwiej na nie trafić. Jak zachować się po ukąszeniu, a przede wszystkim - jak mu zapobiec? Na te pytania odpowiadają eksperci.
Już dziewiętnasta olbrzymia szczelina utworzyła się na zboczach dymiącego hawajskiego wulkanu Kilauea. Zagrożone są ostatnie drogi ucieczki mieszkańców części wyspy Big Island (inaczej Hawai'i).
Świadkami niecodziennej sytuacji byli pasażerowie metra w Toronto (Kanada). Kilka pozornie wolnych siedzeń w zatłoczonym wagonie zajęły... kraby. Relacje ze zdarzenia, zamieszczane w mediach społecznościowych, przyciągnęły uwagę internautów.
Dryfujące po indyjskim jeziorze Loktak wysepki stanowią dom dla setek gatunków roślin i zwierząt. Są także źródłem utrzymania dla miejscowej ludności. Zdjęcia satelitarne NASA pokazują, że z kosmosu wyglądają równie pięknie, jak z bliska.
Odkryto 14 galaktyk, które łącza się w jedną i mają szansę zostać jednym z najbardziej masywnych obiektów we Wszechświecie. Co ciekawe - wszystkie powstały krótko po Wielkim Wybuchu.
Po południu w całym kraju można spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. Temperatura maksymalna będzie oscylować wokół 20 stopni Celsjusza.
Ciężki czas dla alergików. Wszystko kwitnie, wszystko pyli, a aura sprzyja wzrostowi stężenia pyłków w powietrzu. Nawet osoby zdrowe mogą odczuwać związane z tym dolegliwości. Eksperci dostrzegają związki między rosnącą skalą sezonowych alergii a zmianami klimatycznymi na Ziemi.
Deszcze w najbliższych dniach nie ominą żadnego regionu Polski - przewidują synoptycy. Gdzieniegdzie zagrzmi. Przeważnie będzie dość ciepło, ale temperatura wróci w granice typowej dla wiosny, nie dla lata.
Trwa okres lęgowy żmij. Sprzyja im w szczególności wysoka temperatura. Sprawdź, jak zareagować, jeżeli spotkasz żmiję i co zrobić w przypadku ukąszenia.