呕eby utworzy艂o si臋 tornado, kt贸re jest jednym z najbardziej niszczycielskich 偶ywio艂贸w, musz膮 zosta膰 spe艂nione dwa warunki. Pierwszym z nich jest pojawienie si臋 na niebie cumulonimbusa - chmury burzowej, kt贸r膮 wszyscy doskonale znamy.
Oklahoma, ameryka艅ski stan nawiedzany w ostatnim czasie przez tornada, le偶y na obszarze szczeg贸lnie nara偶onym na wyst臋powanie tego typu zjawisk. Ten obszar nazywa si臋 Alej膮 Tornad, a poza Oklahom膮 znajduj膮 si臋 w nim takie stany, jak Teksas, Kansas, Nebraska, Iowa i Dakota Po艂udniowa.
Czym s膮 tornada, kt贸re w nocy z poniedzia艂ku na wtorek pozbawi艂y 偶ycia co najmniej 91 os贸b, a tak偶e doprowadzi艂y do powa偶nych zniszcze艅?
Konieczny cumulonimbus
Jak t艂umaczy w "Encyklopedii Pogody" Tomasz Wasilewski, prezenter pogody TVN Meteo, warunkiem koniecznym do utworzenia si臋 tornada jest pojawienie si臋 na niebie chmury burzowej nazywanej cumulonimbusem. To dlatego, 偶e tornado to wir powietrza rotuj膮cy cyklonicznie, czyli przeciwnie do ruchu wskaz贸wek zegara, wyrastaj膮cy z podstawy cumulonimbusa.
W niekt贸rych cumulonimbusach tworz膮 si臋 tak zwane mezocyklony. Powstaj膮 one na skutek r贸偶nic dotycz膮cych i pr臋dko艣ci, i kierunku wiatru, jakie odnotowuje si臋 na r贸偶nych wysoko艣ciach. Przez te r贸偶nice masy powietrza najpierw zaczynaj膮 wirowa膰 w osi poziomej, a p贸藕niej - je艣li pr膮d wst臋puj膮cy powietrza (taki, w kt贸rym powietrze podnosi si臋 do g贸ry) w chmurze burzowej jest wystarczaj膮co silny - nast臋puje odchylenie poziomego wiru powietrza w kierunku pionowym. W ten spos贸b powietrze unosz膮ce si臋 do g贸ry jest wprawiane w ruch wirowy. Chmur臋, w kt贸rej wyst臋puje taki proces, nazywa si臋 superkom贸rk膮 burzow膮.
Chmury stropowe
Kolejnym warunkiem do tego, by powsta艂o tornado, jest przeciwnie skierowany strumie艅 powietrza. To tzw. pr膮d zst臋puj膮cy, kt贸ry jest skierowany ku powierzchni Ziemi.
- To on powoduje co艣 jakby zepchni臋cie rotacji od podstawy chmury burzowej ku powierzchni Ziemi - t艂umaczy艂 w "Encyklopedii Pogody" Szymon Walczakiewicz z Wydzia艂u nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczeci艅skiego.
Moment, kiedy tornado schodzi, poprzedza utworzenie si臋 tzw. chmury stropowej, kt贸ra te偶 rotuje. Walczakiewicz zaznaczy艂, 偶e je艣li ta rotacja jest widoczna, to prawdopodobie艅stwo, 偶e dojdzie do tornada jest bardzo du偶e.
To naprawd臋 niebezpieczny 偶ywio艂
Superkom贸rki burzowe, kt贸re s膮 przyczyn膮 tornad, potrafi膮 przemieszcza膰 si臋 setki kilometr贸w. Ich leje mog膮 mie膰 艣rednic臋 kilkuset metr贸w, a otaczaj膮 je od艂amki uszkodzonych obiekt贸w.
Jak zaznaczy艂 Wasilewski, szeroko艣膰 i kszta艂t nie s膮 miar膮 si艂y tornada. Walczakiewicz wyliczy艂, 偶e tornada przyjmuj膮 dwa kszta艂ty - albo klinu, kt贸rego szeroko艣膰 jest wi臋ksza ni偶 wysoko艣膰, albo liny - wtedy ich leje s膮 bardzo w膮skie, ale to wcale nie idzie w parze z ma艂膮 si艂膮 tornada.
Si艂臋 tornada mierzy si臋 tzw. skal膮 Fujity. Okre艣la ona rozmiar zniszcze艅, a jej rozpi臋to艣膰 waha si臋 od F0 do F5. Najcz臋stszymi tornadami s膮 te o sile F2 i F3. Je艣li chodzi o pr臋dko艣膰, z jak膮 wieje wiatr, to w tornadach wynosi ona 艣rednio 150 km/h. Zdarzaj膮 si臋 jednak i takie, w kt贸rych pr臋dko艣膰 wiatru wynosi 450 km/h.
Autor: map/mj/k / 殴r贸d艂o: TVN Meteo