Niebo nad Chinami spowiły żółte chmury. NASA opublikowała niecodzienne zdjęcia, na których widać złoty pył unoszący się nad ziemią. Sprawdź, co było przyczyną tego zjawiska.
3 maja 2017 satelita środowiskowy MODIS zrobił zdjęcie chmurom złotego pyłu, który przemieszczał się na wschód od Pustyni Gobi. Naukowcy przeanalizowali obrazu i stwierdzili, że to burza piaskowa. Następnego dnia sensor VIIRS rejestrujący promieniowanie w zakresie podczerwonym zrobił zdjęcie, które również przedstawiało gruby pył znajdujący się na niebie północno-wschodnich Chin.
Jak powstaje burza piaskowa?
Zimny front, najczęściej polarny, przemieszcza się nad gorące obszary pustynne i półpustynne. Cały proces spowodowany jest przez zjawisko konwekcji powietrza. Promienie słoneczne rozgrzewają powietrze nad piaskiem unosząc je do góry. Ruch powietrza powoduje zmianę ciśnienia, powstaje silny wiatr, który przenosi luźny materiał na ogromne odległości.
Zanieczyszczone powietrze w Pekinie
Skutki burzy piaskowej są odczuwalne dla mieszkańców chińskich miast. Stan powietrza gwałtownie pogorszył się. Potwierdzają to czujniki jakości powietrza w Pekinie (AQI). W ciągu trzech godzin wskaźnik wzrósł z 95 (poziom umiarkowany) do 503 (poziom niebezpieczny dla zdrowia). Do godziny 12.00 poziom AQI wzrósł do 621. Według przyjętych norm, wartości powyżej 300 zagrażają zdrowiu mieszkańców.
Skutki burzy pyłowej i piaskowej
Unoszenie się w powietrzu dużej ilości pyłów i piasku może przyczynić się do powstawania chorób sercowo-naczyniowych oraz kłopotów z oddychaniem. Burze pyłowe przenoszą pewne typy grzybów, bakterii i wirusów niebezpiecznych dla zdrowia.
Zobacz, jak wyglądała burza piaskowa:
Autor: wd/aw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: NASA