Niewiele osób pojawia się w okolicach jeziora Natron położonego w północnej Tanzanii. Woda kusi niespotykanym kolorem, jednak jest silnie trująca dla większości organizmów. Tylko nieliczne są w stanie przeżyć.
Zdjęcia satelitarne pokazują nam często Ziemię w zupełnie innym, niemożliwym do zobaczenia z naszej perspektywy wydaniu. Tak też było tym razem.
Dzięki sensorowi OLI umieszczonemu na pokładzie satelity Landsat 8 oglądamy niezwykły kolor wody tego niebezpiecznego jeziora bez konieczności zbliżania się do niego.
Zdjęcie wykonano podczas pory deszczowej, która trwa od marca do maja. Zdjęcia prezentują najgłębszą wodę przy brzegach jeziora oraz laguny na wypłyceniach.
Skład chemiczny jeziora
W Tanzanii klimat jest suchy. W okresie kiedy El Niño nie ma niego wpływu, opady deszczu nie przekraczają 500 milimetrów. W porze suchej parowanie zazwyczaj jest większe niż opady. Powoduje to niedobór wody na tym obszarze. W tym czasie jezioro jest zasilane przez wodę z innych źródeł, m.in. rzekę Ewaso Ng’iro zlokalizowaną w północnej części kraju.
Główną przyczyną występowania trujących związków w jeziorze są wulkany. Wulkan Ol Doinyo Lengai znajdujący się 20 kilometrów na południe, wytwarza związki chemiczne m.in. węglanu sodu i węglanu wapnia.
Woda wraz ze związkami chemicznymi przepływa przez system kanałów, spękań, ok. 20 gorących źródeł, po czym trafia do zbiornika jeziora.
Podczas gdy środowisko w okolicy jeziora jest niebezpieczne dla większości typowych organizmów, istnieją pewne gatunki, które doskonale funkcjonują w takich warunkach. Małe, słone zbiorniki są idealnym środowiskiem dla kwitnących mikroorganizmów - haloarchaea. Organizmy te doskonale funkcjonują w zasolonym środowisku, nadając wodzie różowy i czerwony kolor.
Wody opadają w okresie suchym. Wtedy flamingi osiedlają się na tych obszarach i zakładają tam gniazda. Po głębszej wodzie pozostają kanały i fosy, które oddzielają mniejsze baseny wodne. Jest to doskonała ochrona przed drapieżnikami dla różowych ptaków w okresie lęgowym.
Zobacz, co można jeszcze zobaczyć na zdjęciach satelitarnych:
Autor: wd/aw / Źródło: NASA
Źródło zdjęcia głównego: Joshua Stevens/NASA