Naukowcy radzą: słuchajcie swojego serca. Dosłownie

Wsłuchiwanie się we własne serce jest bardzo ważne

Choć określenie "słuchaj swojego serca" jest znane od dawna, obecnie nabrało nowego znaczenia. Okazuje się, że słuchanie bicia serca może nam pomóc w postrzeganiu emocji osób w naszym otoczeniu.

Zdaniem brytyjskich naukowców ludzie, którzy są bardziej świadomi swojego bicia serca, są bardziej empatyczni i lepiej radzą sobie w różnych sytuacjach społecznych. Co więcej - poprawa tej umiejętności może pomóc osobom cierpiącym na autyzm lub schizofrenię.

Zrozumieć własny organizm

Uważa się, że aby wygenerować emocje, musimy najpierw zinterpretować wewnętrzny stan naszego ciała. To tak zwana interocepcja. Termin, który odnosi się do reakcji naszego organizmu na poszczególne zmiany i bodźce, wśród których możemy wymienić np. kaszel, pragnienie lub głód.

Najlepiej widać to na przykładzie. Gdy widzimy groźnego psa, odczuwamy strach, gdy zdamy sobie sprawę z tego, że mamy podniesione tętno i że pocą nam się dłonie. Niektóre osoby, które mają problemy ze zdolnościami interoceptywnymi (z odbieraniem informacji z wnętrza ciała), mają także kłopoty z interpretowaniem emocji.

Naukowcy spekulowali na temat tego, że interocepcja odgrywa ważną rolę w zrozumieniu tego, co myślą inni, a także, że nawet pomaga odgadnąć myśli osób trzecich, co jest nazywane teorią umysłu. Według definicji to system pojęć, który umożliwia istocie wyciąganie wniosków o stanie umysłu innych istot. Wiąże się to z tym, że jeśli mamy problem z rozróżnieniem własnych emocji, trudno jest nam interpretować emocje i poszczególne stany emocjonalne innych.

Sprawdzanie empatii

Żeby to sprawdzić, profesor psychologii eksperymentalnej Geoff Bird z Uniwersytetu Oksfordzkiego razem ze swoim zespołem poprosili 72 ochotników, by policzyli uderzenia swojego serca bez badania pulsu (badanie interocepcyjne).

Następnie uczestnicy oglądali filmy pokazujące różne interakcje społeczne. Po każdym nagraniu musieli odpowiedzieć na różne pytania wielokrotnego wyboru, które testowały ich zdolność do wywnioskowania stanów umysłowych postaci z nagrań.

Przykładowo, jedna ze scen pokazywała mężczyznę o imieniu Tom, który próbował flirtować z dziewczyną o imieniu Gemma. Ta była z kolei zainteresowana drugim mężczyzną - nieśmiałym Barrym.

Niektóre z pytań, które zadawali naukowcy, wymagały od uczestników badania zrozumienia emocji konkretnej postaci. Osoby, które lepiej radziły sobie z liczeniem bicia własnego serca, lepiej także odpowiadały na pytania takie jak: "czy Gemma jest zirytowana?". - Byli bardziej empatyczni - stwierdza Bird.

Jednak badania nie wykazały żadnego związku między zdolnościami interoceptywnymi a dokładnością teorii umysłu, kiedy rozpatrywano pytania, które nie pociągały za sobą żadnych emocji, jak np. "Jak Barry myśli, jakie zdaniem Gemmy są intencje Toma?". To sugeruje, że nasza zdolność do interpretowania sygnałów, które pochodzą z naszego własnego ciała, pomaga nam zrozumieć myśli innych, gdy są w tym obecne emocje.

- Badania takie jak te dobrze pokazują, że zdolności interoceptywne są wykorzystywane w różny sposób w wielu zadaniach - mówi Anil Seth z Uniwersytetu Sussex. - Jednak te relacje mogą być bardzo złożone, więc interesujące byłoby przyjrzenie się także innym wymiarom interocepcji, takim jak choćby oddychanie - dodaje.

Choroby a postrzeganie sygnałów

Jak zauważa Bird, trudności interoceptywne prawdopodobnie odgrywają pewną rolę w zachowaniu niektórych osób, które cierpią na autyzm i schizofrenię. Np. osoby z autyzmem często denerwują się, gdy słyszą głośne dźwięki i widzą bardzo jasne światło. To stany związane z interocepcją, które sprawiają, że serce bije szybciej i jesteśmy bardziej pobudzeni.

- Na razie to czysta teoria - mówi Bird. - Ale jeśli nie jesteś dobry w odróżnianiu wewnętrznych sygnałów, które wynikają z głośnych dźwięków i jasnego światła od innych, które są związane z bólem, być może te nieszkodliwe sygnały mogą być interpretowane jako bolesne - dodaje.

Trening interocepcji

- Jeszcze nie wykazano, czy ćwiczenie interocepcji poprawia także empatię, jednak chcielibyśmy przeprowadzić takie badania - zaznacza Bird. Jednym ze sposobów, w jaki można to zrobić, jest puszczenie grupie osób dźwięku, który jest zsynchronizowany z biciem serca, a następnie stopniowe ściszenie nagrania. Istnieje też kilka dowodów na to, że patrzenie w lustro może poprawić interocepcję.

Nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ może mieć taki trening na naszą zdolność do rozróżniania emocji, zarówno własnych, jak i tych innych ludzi, ale być może przekonamy się o tym w bliskiej przyszłości.

Niektórzy mają problemy z wsłuchaniem się w bicie własnego serca i rozróżnianiem emocji, jednak są także tacy, którzy cierpią na inne przypadłości związane z tym samym organem. Trener personalny Mariusz Mróz tłumaczy dlaczego osoby z chorobami serca powinny ćwiczyć (materiał archiwalny):

Czy można trenować mając problemy z sercem?
Czy można trenować mając problemy z sercem?TVN Meteo Active

Zobacz, jaka dieta pomaga utrzymać serce w zdrowiu (materiał archiwalny):

Urszula Somow o diecie DASH
Urszula Somow o diecie DASHtvn24

Autor: zupi/map / Źródło: New Scientist, Telegraph

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi, pada i mocno wieje w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed burzami, podczas których może spaść grad. Obowiązują też alarmy przed upałem.

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Ostrzeżenia IMGW. Tu jest i będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na czwartek 18.07. W nocy pojawią się miejscami słabe, przelotne opady deszczu. Dzień przyniesie małe i umiarkowane zachmurzenie. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Pogoda na jutro - czwartek, 18.07. Miejscami możemy zmoknąć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W najbliższych dniach synoptycy nie przewidują ekstremalnych upałów. Najcieplej będzie na Dolnym Śląsku, gdzie termometry wskażą 31 stopni Celsjusza. Na początku nowego tygodnia na zachodzie kraju mogą pojawić się burze.

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Czeka nas kilka przyjemnych dni, ale na horyzoncie widać powrót upału i burz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Fala upałów nawiedziła Grecję. Ze względu na wysoką temperaturę powietrza w najbardziej gorącą część dnia w środę zamknięty został grecki Akropol. Jak poinformowały władze, decyzję podjęto z uwagi na bezpieczeństwo turystów i pracowników.

Znów zamknięto Akropol

Znów zamknięto Akropol

Źródło:
PAP

Mazurskie nadleśnictwa Maskulińskie i Jedwabno zaapelowały w środę do turystów o zachowanie ostrożności podczas spacerów po lesie. Leśnicy proszą też o niewchodzenie do kompleksów leśnych uszkodzonych przez wtorkowe nawałnice. Burze zniszczyły w tych nadleśnictwach tysiące drzew.

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Tysiące uszkodzonych drzew. Leśnicy proszą, by nie wchodzić do tych lasów

Źródło:
PAP

Jezioro Rusanda w Serbii całkowicie wyschło na skutek suszy. Zbiornik ze słoną wodą, popularny wśród turystów, odsłonił swoje dno. To skutek fali ekstremalnych upałów, która utrzymuje się na Bałkanach od tygodnia.

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Największe słone jezioro w Serbii zniknęło z powierzchni Ziemi

Źródło:
Reuters

Fala upałów nawiedza południową Europę. To efekt napływu gorących mas powietrza znad Afryki. Temperatury w różnych krajach, wynoszące często ponad 40 stopni Celsjusza, doprowadziły już do śmierci co najmniej kilkunastu osób i sprzyjają rozprzestrzenianiu się pożarów.

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Upał dręczy południową Europę. Zginęło co najmniej kilkanaście osób

Źródło:
PAP, Reuters

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie było także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl