Zagramy dla onkologii i hematologii dziecięcej - poinformował w środę Jurek Owsiak w Gdyni. Chwilę wcześniej, między innymi na pokładzie żaglowca "Dar Młodzieży", starano się pobić rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. Wszystko wskazuje na to, że udało się tego dokonać, jednak dokładne dane znane będą dopiero za kilka dni.
W środę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni zorganizowali akcję "Statek z sercem", podczas której starali się pobić rekord w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową.
Podczas akcji na molo Południowym stanęło miasteczko ratownicze, które działało od godziny 10 do 15. Od godziny 12 do 12:30 pierwszej pomocy na "Darze Młodzieży" udzielało 210 osób. Pozostałe drużyny wykonywały RKO w namiocie ustawionym na Nabrzeżu Pomorskim. W ten sposób wszyscy uczestnicy wraz z innymi osobami w całym kraju starali się pobić rekord w liczbie osób jednocześnie wykonujących resuscytację krążeniowo-oddechową.
Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w akcji uczestniczyło 116 247 osób z 1 044 instytucji - podało biuro prasowe WOŚP. Dokładne dane poznamy za kilka dni, kiedy organizatorzy formalnie potwierdzą liczbę uczestników wydarzenia.
To właśnie w ramach tego wydarzenia do Gdyni zawitał szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurek Owsiak.
33. Finał WOŚP - jaki cel zbiórki?
Tuż po biciu rekordu w udzielaniu pierwszej pomocy Jurek Owsiak ogłosił, jaki będzie cel zbiórki podczas kolejnego Finału WOŚP. Przyszłoroczna zbiórka poświęcona będzie onkologii i hematologii dziecięcej. Taki cel przyświecał Orkiestrze ostatnio 10 lat temu.
- Te 10 lat pokazało, jak można jeszcze skuteczniej ratować zdrowie i życie dzieci. Sprzęt, który chcemy kupić jest najnowszej generacji, jest najlepszy, jakiego dzisiaj można używać - przekazał. - Temat dotyczy 18 oddziałów dziecięcych, 17 hospicjów, 5 ośrodków neurochirurgii onkologicznej, 6 ośrodków chirurgii onkologicznej i 4 zakłady patomorfologii - dodał.
Jak powiedział Owsiak, wybór tematu jest trudnym momentem. - Jeszcze miesiąc temu ten temat był zupełnie inny - stwierdził.
- Onkologia i hematologia dziecięca jest tym tematem, gdzie tak, jak przy „Płuca po pandemii” (cel 32. Finału WOŚP-red.), tak, jak walka z sepsą (cel 31. Finału WOŚP - red.), będziemy mogli skutecznie działać, będziemy mogli, dzięki waszym pieniądzom, dzięki temu, że gramy na całym świecie, będziemy mogli pomagać, aby najlepszy sprzęt pracował w tych wszystkich miejscach, które dzisiaj wymieniłem - dodał.
Szef WOŚP stwierdził, że w Polsce "mamy fantastycznych lekarzy". - Mamy fantastyczne osoby, które pracują w szpitalach, zaczynając od pielęgniarek, pielęgniarzy, po ratowników medycznych, po ludzi, którzy po prostu wykonują także pracę biurową. Kupmy im najlepszy sprzęt - powiedział.
Finał WOŚP - gdzie się odbędzie?
33. Finał WOŚP odbędzie się 26 stycznia 2025 roku. Studio główne i scena koncertowa ponownie staną w Warszawie - na błoniach PGE Narodowego.
Jak można przeczytać na stronie internetowej WOŚP, rejestracja wolontariuszy 33. Finału WOŚP rozpocznie się w połowie listopada 2024 roku. Z kolei rejestracja sztabów ruszyła 16 października.
32. Finał WOŚP - ile udało się zebrać?
Ostatni Finał Orkiestry odbył się 28 stycznia tego roku. Jak ogłosił dwa miesiące później Jurek Owsiak, udało się zebrać dokładnie 281 879 118,07 złotych. To nowy rekord WOŚP i o ponad 38 milionów złotych więcej niż w 2023 roku. Środki Orkiestra przeznaczyła na rzecz "płuc po pandemii" - zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Od ponad trzydziestu lat Fundacja WOŚP dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, czyli Finałom, wspiera polski system opieki zdrowotnej: kupuje najnowocześniejszy sprzęt medyczny dla szpitali, prowadzi osiem ogólnopolskich programów medycznych, realizuje program edukacyjny oraz promuje zdrowy tryb życia i działania profilaktyczne.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24