Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Termin ultimatum minął, a rządy w Tokio i Ammanie nie mają żadnej wieści dotyczącej losów japońskiego zakładnika znajdującego się w rękach Państwa Islamskiego. - Nic nie wiemy, nie mamy żadnych nowych informacji - mówili przedstawiciele tych rządów w piątek. Tymczasem po raz pierwszy przemówiła żona Japończyka - donosi japoński dziennik "The Asahi Shimbun".

Egipska filia dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie przyznała się do przeprowadzenia czwartkowych skoordynowanych ataków na cele wojskowe i policyjne na półwyspie Synaj, w których zginęło co najmniej 27 osób. Islamiści z egipskiej filii IS przyznali się do zamachów za pośrednictwem Twittera.

Wojna z islamskimi fanatykami w Iraku doprowadziła do daleko idącego rozkładu irackiego wojska. Jego miejsce w walkach z Państwem Islamskim zajęły głównie różne milicje i bojówki religijne, które łączą się z tym, co zostało z normalnych sił zbrojnych. Pokazuje to dobitnie niecodzienne nagranie z Iraku, na którym widać "paradę" tamtejszej radykalnej bojówki Kata'ib Hezbollah uzbrojonej w sprzęt produkcji amerykańskiej, który musi choć częściowo pochodzić od irackiego wojska.

W jordańskim więzieniu nadal przebywa Sadżida al-Riszawi, której uwolnienia zażądali dżihadyści - poinformował w środę wieczorem rzecznik rządu Jordanii. Irakijka z wyrokiem śmierci miała być wymieniona na dwóch zakładników Państwa Islamskiego: Japończyka Kenji Goto i jordańskiego pilota Muatha al-Kasaesbeha. Los tych dwóch osób pozostaje nieznany, dżihadyści zagrozili ich ścięciem.

Dwóch uzbrojonych napastników wtargnęło we wtorek do 5-gwiazdkowego hotelu w centrum Trypolisu. Terroryści zabili co najmniej dziewięć osób, w tym pięciu cudzoziemców, a następnie wysadzili się w powietrze. Hotel jest częstym miejscem spotkań libijskich polityków. W momencie ataku był w nim premier Libii Omar al-Hasi.

Kurdyjskie siły wspierane z powietrza przez naloty koalicji antydżihadystycznej odzyskały pełną kontrolę nad położonym na syryjsko-tureckiej granicy Kobane - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), systematycznie monitorujące sytuację w tym kraju. Amerykanie nie potwierdzili tych informacji.

Dżihadyści zrezygnowali z 200-milionowego okupu i za życie japońskiego zakładnika żądają uwolnienia właśnie jej. Sajida al-Rishawi odsiaduje w jordańskim więzieniu wyrok za próbę przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Kim jest kobieta, którą wymienić chce Państwo Islamskie i jaki ma ona związek z radykalnymi sunnitami, którzy zajęli duże obszary w Syrii i Iraku?

Islamiści z działającego na wschodzie Libii ugrupowania Ansar al-Szaria, przez ONZ i USA uznawanego za organizację terrorystyczną, potwierdzili śmierć swego przywódcy, Mohameda Zahawiego. Nieweryfikowane doniesienia na ten temat pojawiały się od miesięcy.

Upłynął termin ultimatum postawionego przez dżihadystów władzom Japonii. Nie ma jednak żadnych informacji na temat losu dwóch zakładników pojmanych przez bojówkarzy Państwa Islamskiego. Japońskie władze nie poinformowały, czy zgodziły się zapłacić okup. Podały jedynie, że prawo zabrania im próbować rozwiązania siłowego.

Irak i jego międzynarodowi partnerzy odnieśli znaczne sukcesy w walce z dżihadystami z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS), zabijając tysiące bojowników i połowę dowódców - oświadczył w czwartek w Londynie sekretarz stanu USA John Kerry.

Japonia dołoży wszelkich starań, aby uwolnić dwóch obywateli przetrzymywanych przez bojowników z Państwa Islamskiego - oświadczył w środę premier Shinzo Abe. CNN twierdzi, że Tokio próbuje nawet negocjować z terrorystami, żeby zakładnicy bezpiecznie wrócili do domu.

Pięć lat temu przyjęła islam, założyła burkę i zradykalizowała się. Polka, która w Niemczech odpowiada za pomoc terrorystom z Państwa Islamskiego, nie przyznaje się do winy. Prokuratura twierdzi, że dwukrotnie była w Syrii, chciała walczyć w szeregach IS, ale wróciła do Bonn zbierać pieniądze dla dżihadystów. Od kilku miesięcy przebywa w areszcie dla kobiet, gdzie wychowuje syna.