Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Tzw. Państwo Islamskie (IS) wezwało swoich członków do rozpoczęcia "świętej wojny" (dżihadu) w Rosji w trwającym kilka minut nagraniu wideo - poinformował Reuters. Nie jest możliwe zweryfikowanie prawdziwości nagrania.

Przywódcy tzw. Państwa Islamskiego sprzedali swój dobytek w Mosulu, drugim co do wielkości mieście Iraku, i wraz z rodzinami opuścili to miasto, kierując się do odległej o 100 km Syrii - powiedział iracki minister obrony Chalid al-Obeid w wywiadzie telewizyjnym.

Abdel Malik Nabil Petitjean, jeden z dwóch dżihadystów, którzy zaatakowali kościół w Normandii i brutalnie zamordowali księdza, jeszcze trzy miesiące temu pracował jako bagażowy na lotnisku w Chambery - poinformował w piątek brytyjski "Daily Mail".

Dwaj uzbrojeni napastnicy, którzy ok. godz. 10 rano zaatakowali w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, przed zabiciem księdza kazali mu uklęknąć - powiedziała francuskiemu radiu RMC jedna z sióstr zakonnych, która była zakładniczką islamistów. Policja poinformowała, że napastnicy zostali zabici. Zatrzymano też w związku ze sprawą jedną osobę, która jest obecnie przesłuchiwana.

Od wiosny 2014 r., kiedy oficjalnie ogłoszono w Syrii i Iraku powstanie "kalifatu" tzw. Państwa Islamskiego, jego "bojownicy" lub osoby, które inspirowały się ideologią terrorystów przeprowadziły w państwach zachodniej Europy 12 ataków, zabijając 255 osób i raniąc ponad 860 - pisze w poniedziałek portal stacji CNN.

Młody muzułmanin, który zaatakował pasażerów w pociągu pod Wuerzburgiem, raniąc pięć osób, działał z pobudek politycznych i chciał się zemścić na "niewiernych" - powiedział prokurator Erik Ohlenschlager. 17-latek zginął z rąk policji. Początkowo myślano, że to Afgańczyk, dużo jednak wskazuje, że w rzeczywistości może pochodzić z sąsiedniego Pakistanu.

Detonatory, ładunki wybuchowe i dowody tożsamości na różne nazwiska znalazła francuska policja podczas przeszukania w mieszkaniu domniemanego 23-letniego dżihadysty w regionie paryskim - podała stacja radiowa Europe1. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.