Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Brytyjski sąd skazał radykalnego kaznodzieję Anjema Choudary'ego na pięć lat i sześć miesięcy więzienia. Wcześniej ława przysięgłych uznała go winnym zachęcania do wspierania tzw. Państwa Islamskiego.

Tzw. Państwo Islamskie jest coraz mniejsze - traci ziemię i w Iraku, i w Libii, i w Syrii, ale to, co pozostawia po sobie, budzi większe przerażenie niż opowieści tych, którym udało się stamtąd uciec. Dżihadyści dopuszczają się tortur, gwałtów, a reporterzy odnajdują wiele pozostawionych masowych grobów. Zbrodnie popełniają zaprawieni w walkach bojownicy, którzy służyli w jeszcze armii Saddama Husajna, ale też nastolatkowie, którzy jeszcze niedawno wiedli zupełnie normalne życie. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Rzecznik tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Mohammed al-Adnani, o którego śmierci ugrupowanie to powiadomiło we wtorek, zginął w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa w Syrii - poinformowało Ministerstwo Obrony w Moskwie. - To żart - odpowiadają w rozmowie z agencją Reutera przedstawiciele Pentagonu.

Dwie plemienne milicje w Iraku rekrutują dzieci jako żołnierzy przed ofensywą na okupowany przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego Mosul na północy kraju - alarmują obrońcy praw człowieka z Human Rights Watch (HRW) w opublikowanym we wtorek raporcie.

Liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło w poniedziałek w ośrodku wojskowym w Adenie na południu Jemenu, wzrosła do co najmniej 71; rannych jest 98 osób. Do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Najprawdopodobniej jest ich około 20. To posługujący się polskimi dokumentami terroryści z tzw. Państwa Islamskiego. Wiele lat temu wyjechali do Syrii lub Iraku, ale tego, gdzie są teraz, nie wie nikt. Na liście Interpolu również oni figurują jako ci najważniejsi, pierwsi w kolejce do schwytania. Materiał "Faktów" TVN.

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w poniedziałek, że turecko-syryjskie pogranicze musi zostać "całkowicie oczyszczone" z dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Podkreślił, że Ankara kontynuuje walkę z ekstremistami.