Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Minister obrony USA Jim Mattis zapewnił tureckiego premiera Binalego Yildirima na czwartkowym spotkaniu w Londynie, że Stany Zjednoczone są zdecydowane chronić Turcję jako sojusznicze państwo NATO - poinformowała rzeczniczka Mattisa.

Przywódca tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) w Afganistanie, Abdul Hasib, zginął 27 kwietnia w wyniku operacji afgańskich sił specjalnych we wschodniej prowincji Nangarhar - oznajmił w niedzielę prezydent Afganistanu, Aszraf Ghani. Informacje potwierdziło dowództwo USA w Kabulu.

Policjanci z jednostki antyterrorystycznej zatrzymali w czwartek w Wachau pod Lipskiem Syryjczyka podejrzanego o udział w walkach po stronie Dżabhat Fatah al-Szam i tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - podała prokuratura federalna w Karlsruhe.

W Syrii snajperzy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) i Dżabhat Fatah al-Szam wykorzystują noktowizory z elektroniką wyprodukowaną w Rosji - ujawnił w piątkowej publikacji rosyjski "Kommiersant". Dziennik powołuje się na ekspertów badających uzbrojenie bojowników.

Tłumaczka FBI, posiadająca dostęp do tajnych informacji, wyjechała w 2014 roku do Syrii, gdzie wyszła za mąż za ważnego członka tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformowała we wtorek telewizja CNN. Kobieta, która wcześniej miała dla FBI rozpracowywać dżihadystę, szybko pożałowała jednak swojej decyzji.

"Nic nie wskazuje na to, by walka z Państwem Islamskim (IS) miała się wkrótce zakończyć, należy więc spodziewać się kolejnych zamachów terrorystycznych ze strony tej organizacji lub osób nią inspirowanych" - ocenił wywiad Szwajcarii w dorocznym raporcie.

19-letni zwolennik tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) przyznał się w sądzie do planowania ataku terrorystycznego, który miał nastąpić podczas ubiegłorocznego koncertu Eltona Johna - podał portal BBC News.

Wszechobecne punkty kontrolne, wielkie flagi, ale też rozciągnięte nad ulicami płachty ukrywające aktywność dżihadystów. Telewizja CNN pokazała unikalne zdjęcia satelitarne odciętej od świata Rakki, nieformalnej stolicy tak zwanego Państwa Islamskiego.

Policja bada, czy zamachowiec, który w czwartek zastrzelił policjanta na Polach Elizejskich w Paryżu, miał wspólników - powiedział w piątek paryski prokurator Francois Molins. Dodał, że sprawca nie wykazywał oznak radykalizacji, mimo kryminalnej przeszłości. Potwierdził także, że obok zabitego napastnika znaleziono odręczną notatkę.

Jeden policjant zginął, a dwóch zostało rannych w strzelaninie, do której doszło w czwartek wieczorem w centrum Paryża, w pobliżu Pól Elizejskich. Napastnik nie żyje - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych i policja. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Uzbrojeni napastnicy zaatakowali punkt kontrolny w pobliżu klasztoru św. Katarzyny na Synaju. Zginął policjant, a czterech zostało rannych - poinformowało we wtorek późnym wieczorem egipskie MSW. Do ataku przyznało się tak zwane Państwo Islamskie (IS).

Walki w zajętym przez dżihadystów Starym Mieście w Mosulu, gdzie jak w pułapce znalazło się wielu cywilów, mogą doprowadzić do najgorszej katastrofy humanitarnej w wojnie z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego - ostrzegła koordynatorka humanitarna Organizacji Narodów Zjednoczonych w Iraku Lise Grande.

Przywódcy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) dążą do przymierza z Al-Kaidą, od której przed trzema laty się oderwali oraz wydali wojnę o przywództwo światowego ruchu dżihadystycznego - oświadczył w poniedziałek wiceprezydent Iraku Ijad Allawi.