Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

34-letni Ikaika Kang, amerykański żołnierz 25. dywizji piechoty został zatrzymany w sobotę w Honolulu na Hawajach, gdzie stacjonuje jego jednostka. Postawiono mu zarzut wspierania tak zwanego Państwa Islamskiego - poinformowało w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego Federalne Biuro Śledcze (FBI).

Podczas gdy media w ostatnich dniach pełne są doniesień o postępach koalicji walczącej z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) w Syrii i Iraku, w tle rozgrywają się ludzkie dramaty. Takie, jak historia Wafy, której 23-letnia córka uwięziona jest w bastionie dżihadystów. Brakuje jej jedzenia, wody i mleka dla dziecka. Wysyła mieszkającej w Holandii matce rozpaczliwe wiadomości.

Amerykański lotniskowiec z napędem atomowym USS George H.W. Bush przybył z czterodniową wizytą do izraelskiej Hajfy położonej nad Morzem Śródziemnym. Jak podają w sobotę izraelskie media, jest to pierwsza taka wizyta od 17 lat.

Tak zwane Państwo Islamskie (IS) twierdzi, że przeprowadziło w piątek udany kontratak w Rakce, uderzając na dowodzone przez Kurdów oddziały Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Inne zdanie na temat skuteczności tego starcia mają SDF.

"Wraz z intensyfikacją nalotów i walk na ziemi, liczba ofiar cywilnych wzrasta, a kolejne drogi ucieczki się zamykają" - głosi wydany w środę komunikat Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Praw Człowieka dotyczący oblężenia miasta Ar-Rakka, głównego bastionu dżihadystów z tak zwanego Państwa Islamskiego.

Sześć osób oskarżonych o powiązania z tak zwanym Państwem Islamskim zostało aresztowanych w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemczech - powiedział w środę minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido Álvarez. Oskarżeni mieli werbować nowych członków organizacji i wysyłać ich do stref konfliktowych.

Telewizja CNN opublikowała unikalne nagranie z ukrytej kamery ze "stolicy" dżihadystów w Syrii, Rakki. Widać na nim codzienne życie mieszkańców, lokalny targ, na którym mimo wojny roi się od towarów i ludzi. Zrealizowanie takiego nagrania - jak zapewnia CNN - jeszcze kilka tygodni temu nie byłoby możliwe. Dzisiaj jednak ludzie nie boją się już bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego, bo do miasta zbliżają się żołnierze syryjskiej armii. - Na każdym rogu czuć, że wróg jest już u bram. Siła Daesh niknie w oczach - komentuje Nick Paton Walsh, reporter CNN.

Bojownicy tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) przeprowadzili w niedzielę serię kontrataków w Mosulu, ponownie pojawiając się w kilku dzielnicach uznanych wcześniej za odbite z ich rąk - poinformowała iracka armia. Walki trwały również w nocy, po czym atak załamał się. W mieście ma wciąż walczyć nie więcej niż 350 islamistów.

W Hiszpanii policja zatrzymała Marokańczyka, który według śledczych jest jednym ze sponsorów organizacji radykalnego islamu. Siatka, do której należał mężczyzna, miała finansować propagowanie dżihadyzmu i wspierać wyjazdy bojowników do Syrii.