Państwo Islamskie

Państwo Islamskie

Największe zaniepokojenie budzą ataki terrorystyczne przygotowywane przez ekipy znajdujące się w Syrii i Iraku - mówi w wywiadzie dla "Le Figaro" Laurent Nunez, szef francuskiego kontrwywiadu. Wywiadu tego udzielił w drugą rocznicę zamachów w Paryżu, w których zginęło 130 osób, a kilkaset odniosło rany.

Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF) z Iraku przekroczyły w środę syryjsko-iracką granicę w okolicach Abu Kamal i połączyły się z oddziałami armii syryjskiej (SAA) i libańskiego Hezbollahu, przystępując do szturmu okupowanego przez tak zwane Państwo Islamskie Abu Kamal.

W porcie Gioia Tauro we Włoszech Gwardia Finansowa i służba celna skonfiskowały 24 miliony pastylek silnych opioidowych leków przeciwbólowych. Według śledczych, handlem nimi zajmuje się bezpośrednio tak zwane Państwo Islamskie, finansując w ten sposób swoją działalność terrorystyczną.

Jednostki armii syryjskiej (SAA) zdobyły miasto Dajr az-Zaur, jeden z ostatnich bastionów tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) we wschodniej Syrii - poinformowało w nocy z czwartku na piątek opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Z kolei irackie źródła wojskowe poinformowały o wkroczeniu armii do miasta Al Kaim przy granicy z Syrią.

Prokuratorzy postawili dwa zarzuty kryminalne uzbeckiemu imigrantowi Sajfullo Sajpowowi, który wjechał furgonetką w ludzi w Nowym Jorku. Oskarżony jest o spowodowanie śmierci ośmiu osób oraz o wspieranie materialne organizacji terrorystycznej. FBI podało, że w związku z tą sprawą służby poszukują także drugiego mężczyzny, także obywatela Uzbekistanu.

To bardzo trudne wybory moralne, ale osoby, które się zradykalizowały i przyłączyły do tak zwanego Państwa Islamskiego stanowią wielkie zagrożenie dla Wielkiej Brytanii, i dlatego niemal w każdym przypadku powinny zostać zabite - powiedział brytyjski minister do spraw rozwoju międzynarodowego, Rory Stewart. Jak pisze portal stacji BBC, brytyjski rząd potwierdził, że komentarz ten jest zgodny ze stanowiskiem Downing Street.

Wraz z wyzwoleniem z rąk Państwa Islamskiego (IS) Ar-Rakki na północy Syrii tak zwany kalifat coraz bardziej się kurczy, ograniczając się do terenów wzdłuż granicy z Irakiem. Wciąż jednak istnieje groźba zamachów samobójczych i ataków uśpionych komórek tej grupy.

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).