Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy walczących na odcinku donieckim
Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy walczących na odcinku donieckim Reuters
wideo 2/4
Reuters Zełenski odwiedził ukraińskich żołnierzy walczących na odcinku donieckim

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 457 dni. Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości około 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji – podała agencja Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Członkowie Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego poinformowali, że ponownie przekroczyli granicę Rosji. - Znów dokonaliśmy niemożliwego i jesteśmy w ojczyźnie - mówi jeden z żołnierzy na nagraniu.

> Rosyjski okręt zwiadowczy Iwan Churs został uszkodzony na Morzu Czarnym i wymaga naprawy - informuje ukraiński portal Suspilne, powołując się na źródła w kręgach wojskowych. Według nich w ataku byli ranni.

> Szef rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył, że jego formacja zaczęła wycofywać pododdziały z ukraińskiego Bachmutu. Według Prigożyna wagnerowcy wycofują się na "tyły", przekazując pozycje bojowe regularnej rosyjskiej armii.

> Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości około 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji – podała agencja Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.

Ukraińskie wojskoOLEG PETRASYUK/PAP/EPA

> Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił, że w nadchodzących tygodniach USA wraz z Danią i Holandią stworzą wspólne ramy szkoleń ukraińskich pilotów na samolotach F-16. W czasie konferencji prasowej po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy zaznaczył, że do pomocy w inicjatywie zgłosiły się też Norwegia, Belgia, Portugalia i Polska.

> Na placu Leidseplein w Amsterdamie otwarto wystawę prezentującą zniszczony rosyjski czołg T-72. Wystawę otworzyła burmistrz stolicy Femke Halsema i będzie ona dostępna dla zwiedzających do 4 czerwca.

> Kardynał Matteo Zuppi, któremu papież powierzył niedawno zadanie poprowadzenia misji pokojowej w sprawie Ukrainy, powiedział, że wojna angażuje Franciszka "aż do łez".

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Radzie UE za decyzję o zawieszeniu na kolejny rok ceł importowych na ukraińskie produkty rolne. - To wzmacnia nas wszystkich w Europie - ocenił szef państwa.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: OLEG PETRASYUK/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości