Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie Anton Heraszczenko/Telegram
wideo 2/3
Eksplozja nad Sewastopolem na zaanektowanym Krymie Anton Heraszczenko/Telegram

785 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne uderzyły na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

> To ukraińskie siły zbrojne dokonały precyzyjnego uderzenia na lotnisko wojskowe w Dżankoju, które znajduje się na okupowanym przez Rosję Krymie - przyznał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo. Wcześniej w środę niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia podała, że na lotnisku wojskowym w Dżankoju doszło do eksplozji, a w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia o sześciu ogniskach pożarów na terenie tego obiektu.

> W czasie nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, 27 unijnych przywódców podkreśliło konieczność szybkiego wyposażenia Ukrainy w obronę przeciwlotniczą. W dokumencie dodano zastrzeżenie, że wsparcie wojskowe będzie udzielane "z pełnym poszanowaniem polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich oraz z uwzględnieniem interesów bezpieczeństwa i obrony wszystkich państw członkowskich".

> Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

> Kryzysy w Ukrainie i Strefie Gazy były głównymi tematami spotkania Andrzeja Dudy z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Przebywający w Nowym Jorku polski prezydent podkreślił, że trzeba uczynić wszystko, aby Rosja nie wygrała wojny w Ukrainie.

> Każdy z nas uznaje nienaruszalność granic. To ładna teoria prawa międzynarodowego, ale mówię, że Rosjanie nigdy nie oddadzą Krymu i nigdy nie opuszczą Donbasu i Ługańska - powiedział w środę premier Słowacji Robert Fico. Jego zdaniem w tej kwestii "nigdy nie będzie rozwiązania militarnego". - Będzie tylko 100 tysięcy więcej zabitych po jednej i drugiej stronie - dodał.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wizyty w obwodzie charkowskimPRESIDENTIAL PRESS SERVICE/PAP/EPA

> Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

> Około 650 tys. mężczyzn w wieku poborowym wyjechało z Ukrainy od początku wojny, uciekając przed poborem - podało w środę Politico w artykule opisującym spadające morale w społeczeństwie ukraińskim. Osłabienie nastrojów związane jest z niewystarczającymi dostawami amunicji i niedostatecznym wsparciem Zachodu - podkreśla portal.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GoogleMaps, Telegram