TVN24 | Świat

Szef dyplomacji Irlandii o negocjacjach z Iranem

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powiedział w środę na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że Teheran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej, a szef dyplomacji Iranu Hossein Amirabdollahian wyraził w tej sprawie "bardzo jasne intencje".

- Teheran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej – powiedział szef irlandzkiej dyplomacji Simon Coveney po rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosseinem Amirabdollahianem.

- To może nie nastąpić w najbliższych tygodniach, ponieważ nowy irański rząd finalizuje ustalenia dotyczące jego podejścia do tych negocjacji. Ale z całą pewnością wyraził on oczywisty zamiar powrotu do tych rozmów - dodał.

WIĘCEJ O SPRAWACH MIĘDZYNARODOWYCH W "HORYZONCIE" W TVN24 GO

W sierpniu Enrique Mora, wysoki rangą urzędnik Unii Europejskiej, która bierze udział w rozmowach na temat ożywienia paktu nuklearnego z 2015 roku, powiedział agencji AFP, że Iran jest gotowy wrócić do negocjacji nuklearnych na początku września.

More wyjaśnił wówczas, że "Irańczycy muszą najpierw sformować rząd, mianować nowego ministra spraw zagranicznych, a następnie wyznaczyć zespół negocjacyjny do rozmów w Wiedniu".

Negocjacje z Iranem w sprawie umowy nuklearnej

W negocjacjach nuklearnych uczestniczą delegacje Iranu, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, natomiast Amerykanie biorą w nich udział pośrednio. Teheran nie zgodził się na obecność delegatów USA przy stole negocjacyjnym.

Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.

Do tej pory odbyło się sześć rund negocjacji w Wiedniu, które nie przybliżyły stron rozmów do odnowienia porozumienia. Data kolejnej rundy nie została wyznaczona.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: