TVN24 | Świat

Z "bardzo wysokiego" do "wysokiego". USA obniżyły poziom zagrożenia epidemicznego dla 61 krajów, w tym Polski

TVN24 | Świat

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, Reuters
Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja Sokołowskiego
Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/21
TVN24Podróże w dobie pandemii. Relacja Macieja Sokołowskiego

Amerykańskie Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) obniżyły w poniedziałek kategorię zagrożenia epidemicznego dla 61 krajów – podał Reuters. W tej grupie znalazły się Polska i większość krajów Unii Europejskiej. Dokonano zmiany klasyfikacji z najwyższego poziomu 4, czyli "bardzo wysokiego", do poziomu 3, czyli "wysokiego". Oznacza to, że podróże do tych krajów są odradzane tylko dla niezaszczepionych przeciw COVID-19 osób.

Amerykańskie rządowe Centra Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) potwierdziły we wtorek, że zmieniły w poniedziałek klasyfikacje zagrożenia epidemicznego dla kilkudziesięciu krajów. W tej grupie, oprócz Polski, znalazła się większość państw Unii Europejskiej (poza Czechami, Litwą, Łotwą, Estonią, Holandią, Belgią i Szwecją), a także między innymi Japonia, która organizuje w lipcu Igrzyska Olimpijskie oraz Kanada, Meksyk i Rosja.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowe kryteria oceny ryzyka epidemicznego

Zmiana klasyfikacji to konsekwencja zmiany przyjętych przez CDC kryteriów. Wcześniej najwyższym ostrzeżeniem klasyfikowano te kraje, gdzie średnia liczba nowych infekcji koronawirusem wynosiła 100 na 100 tysięcy mieszkańców, teraz liczba ta wynosi 500. Porady dla podróżujących do krajów oznaczonych trzecim poziomem zagrożenia brzmią: "Upewnij się, że jesteś w pełni zaszczepiony przed podróżami do tych miejsc. Niezaszczepieni podróżni powinni unikać zbędnych podróży do tych miejsc".

Zmiana klasyfikacji wiąże się też ze zmianą rekomendacji dotyczących podróży wystawianą przez amerykański Departament Stanu. Poziom 4 był opatrzony zaleceniem "nie podróżuj", a poziom 3 – "przemyśl podróż". Mimo zmian obywatele Polski, Unii Europejskiej i innych krajów - w związku z objęciem zakazem podróży - nadal nie mogą podróżować do Stanów Zjednoczonych.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości