Szczyt dwóch Korei

27 kwietnia 2018
Mast Irham | PAP/EPAKim Dzong Un z dwudniową wizytą w Pekinie

Jest z pewnością za wcześnie, by mówić o sukcesie wielomiesięcznych rozmów na Półwyspie Koreańskim, ale 27 kwietnia 2018 roku ma szansę przejść do historii. Tego dnia przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In spędzili razem kilkanaście godzin w strefie przygranicznej i podpisali deklarację, w której zgodzili się na pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Zobowiązali się też do rozpoczęcia procesu unormowania relacji między dwoma krajami, by formalnie zakończyć trwającą od 1950 roku wojnę między sąsiadami.

Piątkowy szczyt był trzecim w historii i pierwszym od 11 lat spotkaniem liderów dwóch Korei. Po raz pierwszy w historii dyktator z Pjongjangu przekroczył też tego dnia granicę 53. równoleżnika, składając wizytę w Korei Południowej.

Dzień, który przejdzie do historii

Kim przybył do Panmundżomu wraz z delegacją wysokich rangą urzędników swojego reżimu, w tym jego siostrą Kim Jo Dzong. Munowi towarzyszyło siedmiu członków jego rządu, w tym ministrowie obrony i zjednoczenia.

Kim pisze list do Muna. Chce więcej spotkań

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wyraził w liście do prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina chęć częstszych z nim spotkań w przyszłym roku, aby osiągnąć cel, jakim jest denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego - podało w niedzielę biuro Muna.

Media: Kim Dzong Un gotów wpuścić inspektorów do kompleksu nuklearnego

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un jest gotów zezwolić na wejście inspektorów do głównego północnokoreańskiego kompleksu nuklearnego Jongbjon - poinformowała we wtorek południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na źródło dyplomatyczne. Warunkiem, jak dodało źródło, jest poczynienie przez Stany Zjednoczone "stosownych kroków".

Generał Dunford: możliwa zmiana podejścia wojskowego USA wobec Korei

Im więcej uda się nam osiągnąć na drodze dyplomatycznej w relacjach z Koreą Północną, tym bardziej będą nas krępować ograniczenia militarne - oświadczył przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych generał Joseph Dunford. Wojskowy zapowiedział, że możliwe są stopniowe zmiany w podejściu militarnym USA wobec Półwyspu Koreańskiego.

Koree wycofają posterunki i broń z granicy. Min już nie ma

Dwa państwa koreańskie i siły ONZ porozumiały się w poniedziałek w kwestii wycofania uzbrojenia i posterunków strażniczych ze strefy zdemilitaryzowanej w rejonie Panmundżomu - poinformował południowokoreański minister obrony. Porozumienie to jest kolejną odsłoną odwilży w relacjach międzykoreańskich w ostatnim czasie.

Droga do porozumienia. Wspólny projekt na Półwyspie Koreańskim

Korea Południowa i Północna rozpoczną w listopadzie lub grudniu realizację projektu, mającego połączyć oba kraje drogami i koleją. To efekt poniedziałkowych uzgodnień delegacji obu stron podczas rozmów w miejscowości Panmundżom. Jeśli inwestycja dojdzie do skutku, będzie pierwszym od ponad 60 lat połączeniem między obydwiema Koreami.

Korea Południowa zaczęła usuwać miny przy granicy z Koreą Północną

Korea Południowa zaczęła w poniedziałek usuwanie min ze strefy zdemilitaryzowanej na granicy z Koreą Północną – poinformowało ministerstwo obrony w Seulu. Zgodnie z niedawną umową wojskową między tymi krajami, akcję rozminowywania powinny przeprowadzić również władze w Pjongjangu.

Mun spotkał się z Kimem i zyskał na popularności

Poparcie dla prezydenta Korei Płd. Mun Dze Ina, które osiągnęło niedawno rekordowo niski poziom, wzrosło gwałtownie, gdy spotkał się on z przywódcą Korei Płn. Kim Dzong Unem na szczycie w Pjongjangu – wskazują opublikowane w piątek wyniki sondażu.

Mun Dze In: Kim chce rychłego spotkania z Trumpem

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wyraził chęć rychłego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz szybkiego przeprowadzenia całkowitej denuklearyzacji, by skupić się na rozwoju gospodarczym kraju – przekazał prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

Kim i Mun odwiedzili górę Pektu, święte miejsce komunistycznej propagandy

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In wspólnie odwiedzili w czwartek górę Pektu, gdzie według legendy miał się urodzić pierwszy władca Korei, a według północnokoreańskiej propagandy - ojciec obecnego przywódcy, Kim Dzong Il. W środę Mun i Kim podpisali oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca zobowiązał się do dalszych kroków w stronę likwidacji programu zbrojeń.

"Konkretne kroki" do denuklearyzacji półwyspu. Mun u Kima

- Po raz pierwszy ustaliliśmy konkretne kroki do denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego – oświadczył prezydent Korei Południowej Mun Dze In po podpisaniu wspólnego dokumentu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. W Pjongjangu od wtorku trwa piąty w historii szczycie koreańskim.

Kim Dzong Un na igrzyskach. Pierwsza taka wizyta od lat

Kim Dzong Un w niedzielę wieczorem pojawił się w Pjongjangu na Masowych Igrzyskach - wielkim pokazie tańców i wyczynów gimnastycznych. Jego wizyta na na tej imprezie, pierwsza od pięciu lat, nastąpiła na tydzień przed spotkaniem z prezydentem Korei Południowej. Podczas pokazów wykorzystano między innymi drony, które ułożyły się na tle wieczornego nieba w napis "Świetlana ojczyzna".

Nieoficjalnie: kolejny szczyt w Pjongjangu, wyznaczono datę

Specjalny wysłannik prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina spotkał się w środę w Pjongjangu z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem - poinformowała kancelaria prezydencka w Seulu. W jego trakcie ustalono dokładną datę i miejsce kolejnego szczytu, w którym wezmą udział przywódcy obu krajów. Szczyt odbędzie się w dniach 18-20 września w Pjongjangu - podał Reuters.