Komornik kontra Rokita

13 czerwca 2013

Krew w celi, czyli tajemnica śmierci Tadeusza Wądołowskiego

Jaka była faktyczna przyczyna śmierci Tadeusza Wądołowskiego w 1986 roku? Według Konrada Kornatowskiego, mężczyzna zmarł na zawał serca. Jan Rokita zarzuca jednak ówczesnym prokuratorom, że Wądołowski został śmiertelnie pobity, a śledczy zatuszowali zbrodnię. Dowodem na to mają być jego zdaniem zdjęcia z celi. Dotarła do nich reporterka "Czarno na białym".

Nałęcz: Moje serce jest za Rokitą, ale rozum nie nadąża

Tomasz Nałęcz i Andrzej Urbański komentowali w "Faktach po Faktach" sprawę grzywny dla Jana Rokity i zamieszania wokół jego osoby. - Cała gorycz, jaka przebija z Jana Rokity jest też moją goryczą - powiedział Urbański. Wtórował mu Nałęcz, tłumacząc, że Rokicie "przychyliłby nieba", ale nie można podważać wyroków sądu.

Marcinkiewicz: funkcjonariusze PRL traktowani w sądach jakby byli z innej gliny

- To porażka wszystkiego, porażka wymiaru sprawiedliwości - powiedział w "Kropce nad i" Kazimierz Marcinkiewicz, komentując sprawę wyroku wobec Jana Rokity, któremu sąd nakazał przeproszenie Konrada Kornatowskiego. Według byłego premiera, byli funkcjonariusze służb PRL są przez sądy lepiej traktowani w sprawach o zniesławienie niż inni obywatele, "jakby byli z innej gliny".

Kornatowski: egzekwuję od Rokity 9350 zł. Dostałem 6200

- Dochodzę od Jana Rokity 9 tys. 350 zł. To kwota orzeczona na poczet wykonania wyroku sądu okręgowego - powiedział w "Kropce nad i" Konrad Kornatowski. Jak dodał, wyegzekwował dotąd ok. 6,2 tys. zł. Potwierdza to Akademia Ignatianum w Krakowie, na której zatrudniony jest Jan Rokita. - Otrzymaliśmy pismo z Izby Komorniczej dotyczące zapłaty przez Rokitę niecałych 10 tys. zł. Odprowadzamy tę kwotę ratami - mówi dziekan Wydziału Pedagogicznego uczelni, o. dr Wit Pasierbek.

"Dobroczynność na pokaz jest zawsze podejrzana"

- Ja nie mówię o tym, do czego dokładam - odpowiedział Ryszard Kalisz na pytanie, czy weźmie udział w składce dla Jana Rokity. - Taka dobroczynność na pokaz jest zawsze podejrzana - zaznaczył polityk w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Rokita o "nikczemnym prokuratorze". Co według sądu zrobił Kornatowski?

Jak wygląda rola Konrada Kornatowskiego w sprawie dotyczącej śmierci Tadeusza Wądołowskiego? Jan Rokita zarzuca mu jej tuszowanie, skąd wynikają jego obecne kłopoty z komornikiem. Jak ustalił jednak Sąd Najwyższy oraz IPN, nie potwierdzono, że Wądołowski zmarł na skutek pobicia, ani że którykolwiek z uczestniczących w śledztwie prokuratorów - w tym Kornatowski - nie dopełnił obowiązków. Rola b. szefa policji sprowadzała się, zdaniem sądu, do oględzin zwłok, miejsca znalezienia zwłok i przesłuchania świadków.

Raś: Rokita wyraził gotowość przyjęcia pomocy

- Dziś robimy trochę krzywdę Rokicie. Bo to, że trzeba mu pomóc, to jest sprawa koleżeńska. Czy pomożemy? Tak. Jan Rokita wyraził poprzez swojego pełnomocnika, że jest gotowy przyjąć jakąś pomoc - powiedział w TVN24 szef małopolskiej PO Ireneusz Raś. - Ale to też nie może być ogłoszone na Twitterze, przed kamerami, bo to jest nieeleganckie - zaznaczył.

Kaczyński idzie dalej: oferuje Rokicie także pomoc prawną

- Ja należę do ludzi, którzy chętnie dają. Jak tylko mogę to daję, lubię dawać - odpowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany, czy i on udzieli wsparcia Janowi Rokicie. - Mam w tej chwili niełatwą sytuację, ale mimo wszystko się włączę - zastrzegł.

Politycy na pomoc Rokicie. Nawet Miller "ulży cierpieniu i się dorzuci"

Pomysł zbiórki na pomoc Janowi Rokicie komentują politycy różnych opcji. Jedni deklarują, że się dołożą, inni jeszcze się zastanawiają. Najostrzej w sprawie wypowiedział się szef SLD Leszek Miller. Polityk nie ma wąpliwości: Rokita na swój los zasłużył, ale wspaniałomyślnie deklaruje, że się nad założycielem PO zlituje.

Gowin broni Rokity. To "hańba dla polskiego państwa"

- To jest hańba dla polskiego państwa, że człowiek taki jak Jan Rokita - nie tylko jeden z najważniejszy polityków ostatnich 20 lat, ale też bardzo zasłużony w rozliczaniu się z trującym dziedzictwem komunizmu - znalazł się w takiej sytuacji - ocenił w "Jeden na Jeden" w TVN24 były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że 350 tys. zł zasądzone za przeprosiny dla Konrada Kornatowskiego, to kwota "rujnująca".

Rokita: Ten wyrok skazuje mnie na wykluczenie społeczne. Ktoś przekręcił wajchę

- Ten wyrok skazuje mnie na wykluczenie społeczne - powiedział w "Faktach po Faktach" Jan Rokita. - Na razie komornik zabiera mi pensję, obawiam się, że przyjdzie zabrać mój komputer i księgozbiór. Jeśli zapadną kolejne wyroki, to będzie na mnie egzekucja dokonywana do końca życia - komentował były poseł i były członek PO.

Kornatowski: Gdyby Rokita przeprosił, egzekucji by nie było

- Gdyby pan Rokita spróbował mnie w jakiś sposób przeprosić, nie doszłoby do tego, co jest w dniu dzisiejszym, czyli do niepotrzebnej egzekucji sądowej - tłumaczy w rozmowie z TVN24 były komendant główny policji Konrad Kornatowski. I nie kryje zdziwienia zamieszaniem wokół całej sprawy.

Schetyna "źle się czuje" po wyrzuceniu Rokity

Źle się z tym czuję, mogę tylko żałować - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef PO Grzegorz Schetyna, odnosząc się do usunięcia Jana Rokity z Platformy Obywatelskiej za niepłacenie składek.

Jan Rokita usunięty z PO za niepłacenie składek

Jan Rokita nie jest już członkiem Platformy Obywatelskiej. Polityk został usunięty z partii, ponieważ nie płacił składek członkowskich. - Podjęliśmy tę decyzję na posiedzeniu zarządu krajowego, postępowaliśmy konsekwentnie - powiedział w TVN24 wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk.