Z polskich zawodników tylko Jacek Krzynówek wyróżnia się w statystykach fazy grupowej Euro 2008. Najczęściej, bo aż 15 razy, podchodził do piłki, by wykonać rzut rożny - niestety, po żadnym z nich Polacy nie zagrozili bramce rywali. Polska przewodzi też w niechlubnym rankingu najczęściej faulujących drużyn.
ZAWODNICY W LICZBACH
Najwięcej bramek ma na swoim koncie Hiszpan David Villa. Napastnik Valencii zdobył cztery gole w zaledwie dwóch meczach (z Grekami nie zagrał). Z taką skutecznością Villa ma szansę na pobicie rekordu wszechczasów Mistrzostw Europy, który należy do Michela Platiniego. Obecny prezydent na turnieju w 1984 strzelił 9 bramek.
Najczęściej na bramkę rywali strzelali właśnie David Villa i Rosjanin Roman Pawluczenko (Rosja). Obaj oddali po osiem strzałów. Jednak Pawluczenko, był zdecydowanie mniej skuteczny, do siatki trafił tylko dwa razy.
Mistrzem ostatniego podania okazał sięHamit Altintop. Turek trzykrotnie dogrywał piłkę kolegom, po czym padała bramka. Po piętach depcze mu jednak jego klubowy kolega Miroslav Klose z dwiema asystami na koncie, tyle samo ma ich Portugalczyk Deco.
Najstarszym strzelcem bramki został Ivica Vastic (Austria). Kiedy pokonywał z rzutu karnego Artura Boruca, miał 38 lat i 257 dni. Tego rekordu już nikt na turnieju nie pobije - Vastic był najstarszym graczem turnieju.
Najmłodszy strzelec bramki to pomocnik reprezentacji Hiszpanii Cesc Fabregas. Miał 21 lat i 37 dni gdy w meczu z Rosją w doliczonym czasie gry trafił do siatki Akinfiejewa.
Najszybsza bramka to dziełoChorwata Luki Modrica. Strzelił ją z problematycznego rzutu karnego w 3 minucie 35 sekundzie meczu z Austrią.
Najwięcej fauli niespodziewanie zanotował rezerwowy skrzydłowy Portugalii Nani. Mimo że zawodnik Manchesteru Utd. tylko jedno spotkanie rozegrał w całości, popełnił aż 12 przewinień.
Najczęściej faulowanym zawodnikiem był Valon Behrami. Reprezentanta Szwajcarii rywale "kosili" aż 14 razy.
Najczęściej na spalonym dawali się łapać Adrian Mutu (Rumunia) i Roman Pawluczenko (Rosja). Obaj napastnicy w pułapki ofsajdowe wpadali po pięć razy.
Najwięcej rzutów rożnych wykonali Jacek Krzynówek (Polska) i Nihat Kahveci (Turcja) - po piętnaście. Turek był jednak znacznie lepszym egzekutorem, a dzięki jego bramkom Turcja awansowała do ćwierćfinału.
Najwięcej puszczonych goli przez bramkarza? W tym rankingu dość niespodziewanie "zwyciężyli" cenieni bramkarze bardzo dobrych drużyn. Petr Cech (Czechy) i Gregory Coupet (Francja) wpuścili po sześć bramek.
Najwięcej obronionych strzałów - tu niespodziewanie lepsi od Boruca byli Igor Akinfiejew (Rosja) i Andreas Isaksson (Szwecja), którzy obronili po 20 strzałów. Jednak żaden z nich nie puścił mniej goli od Polaka.
ZESPOŁY W LICZBACH
Najwięcej strzelonych bramek: Holandia - 9
Najwięcej straconych bramek: Czechy i Francja - po 6
Najwięcej oddanych strzałów na bramkę: Hiszpania - 27
Najwięcej fauli: Polska - 67
Najmniej fauli: Niemcy - 42
Najczęściej faulowani: Szwajcaria - 70
Najrzadziej faulowani: Holandia - 35
Najwięcej żółtych kartek: Turcja - 10
Najwięcej czerwonych kartek: Francja, Niemcy i Turcja - po 1
Najczęściej na spalonym: Portugalia - 15
Najrzadziej na spalonym: Austria - 1
Ciekawe wnioski można wysnuć z analizy czasu meczowego, w którym padały bramki. Okazuje się, że najwięcej, bo aż 15, padło między 61. a 75. minutą. Okazuje się też, że warto grać do końca - w doliczonym czasie gry, a więc już po 90 minucie, padło siedem bramek.
W sumie w fazie grupowej Euro 2008 padło 57 bramek.
Źródło: RMF FM, tvn24.pl