- Wicemarszałek Leszek Wojtasiak złożył rezygnację z pełnionej funkcji - poinformował w czwartek na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Kontrola CBA wykazała, że Wojtasiak naruszył tzw. ustawę antykorupcyjną.
Wniosek o odwołanie wicemarszałka CBA przesłało na początku lutego do przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Sejmik musi zatwierdzić rezygnację
Woźniak poinformował, że jeszcze w czwartek zwróci się do przewodniczącego Sejmiku o wprowadzenie do porządku obrad poniedziałkowej sesji uchwały o przyjęcie rezygnacji Wojtasiaka.
- Formalnie przestanie on pełnić obowiązki po usankcjonowaniu tego przez sejmik - powiedział Woźniak.
Jak dodał, wicemarszałek w złożonym w czwartek piśmie przeprosił za błędy, które spowodowały, że musi opuścić stanowisko.
Główny bohater nieobecny
Samego wicemarszałka na konferencji prasowej nie było. - To była moja konferencja prasowa. Nie przewidywałem udziału wicemarszałka. Spotkaliśmy się rano, złożył na moje ręce rezygnację i podziękował za współpracę - mówił TVN 24 Woźniak.
Marszałek będzie miał miesiąc na uzupełnienie wakatu.
- Na razie nie mam kandydata na to stanowisko. Dopiero od dzisiaj mogę myśleć o uzupełnieniu wakatu - wyjaśnia Woźniak. Pozytywnie ocenił trwającą od 2006 roku współpracę z Leszkiem Wojtasiakiem. Jak stwierdził, jest on osobą niezwykle ambitną, niezwykle pracowitą, zaangażowaną w to, co robi.
Prezes i wicemarszałek w jednym
W styczniu agenci CBA zakończyli kontrolę przestrzegania ustawy przez wicemarszałka. - Kontrola wykazała, że Wojtasiak w trakcie pełnienia funkcji jednocześnie był członkiem zarządu - prezesem jednej z poznańskich spółek - powiedział rzecznik CBA, Jacek Dobrzyński. Agenci CBA ustalili, że posiadał również 50 proc. kapitału zakładowego, a od lipca do grudnia 2012 r. ponad 30 proc. kapitału zakładowego innej poznańskiej spółki. - Wicemarszałek złamał tym samym ustawę antykorupcyjną - podał Dobrzyński.
Niezgodnie z prawem
Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby pełniące funkcje publiczne, w tym członkowie zarządów województw, w okresie zajmowania stanowisk lub pełnienia funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Osoby takie nie mogą też posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 proc. akcji lub udziałów przedstawiających więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego - w każdej z tych spółek.
Autor: FC/par / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UMWW Poznań