CBA wystąpiło o odwołanie ze stanowiska wicemarszałka województwa wielkopolskiego, Leszka Wojtasika. Biuro informuje, że naruszył ustawę antykorupcyjną. Wojtasiak przekonuje, że nie ma podstaw do jego odwołania.
W styczniu agenci zakończyli kontrolę dotyczącą Wojtasiaka. Wykazała, że wicemarszałek w czasie pełnienia funkcji był również członkiem zarządu prezesem jednej z poznańskich spółek - informuje CBA.
- Biuro ustaliło też, że posiadał również 50% kapitału zakładowego, a od lipca do grudnia 2012 r. ponad 30% kapitału zakładowego innej poznańskiej spółki –informuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.
Teraz sprawą odwołania ze stanowiska Wicemarszałka zajmie się Przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, na którego ręce CBA przesłało wniosek o jego odwołanie z pełnionego stanowiska.
"Nie wiedziałem"
Wicemarszałek Wojtasiak przesłał PAP ośiwadczenie, w którym tłumaczy, że jego odwołanie jest bezpodstawne. Wyjaśnia, że nie miał świadomości, że narusza prawo.
Jak informuje, w 2004 roku zgłosił upadłość spółki, której był prezesem. Sąd wniosek oddalił, bo jej majątek nie wystrczyłby na pokrycie kosztów postępowania. "W efekcie spółka nie została wykreślona z właściwego rejestru. Nie prowadziła jednak jakiejkolwiek działalności w latach następnych. Nie zmiania to faktu, że formalnie nadal figurowałem w niej jako wspólnik i prezes zarządu - nie wykonując faktycznie jakichkolwiek czynności" - pisze Wojtasiak.
Wojtasiak przyznał też, że w 2012 r. nabył udziały w innej spółce. Jednak po tym, gdy zorientował się, że nie może ich, zgodnie z prawem, posiadać, podjął decyzję o ich zbyciu.
"Mam pełną świadomość, że formalnie doszło do naruszenia ustawy, jednak w sensie materialnym - żadnym działaniem nie doszło do naruszenia fundamentalnego celu przedmiotowej ustawy - a więc działań o charakterze korupcyjnym" - zapewnia wicemarszałek.
Z przepisami prawa
Zgodnie z ustawą, osoby które pełnią funkcje publiczne, a w tym członek zarządu województwa lub powiatu, skarbnik województwa, powiatu lub gminy w okresie pełnienia przez nich tej funkcji nie mogą być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych spółek prawa handlowego. Nie mogą również posiadać w spółkach prawa handlowego więcej niż 10 % akcji lub udziały przedstawiające więcej niż 10 % kapitału zakładowego – w każdej z tych spółek.
Autor: mw//kv / Źródło: tvn24/CBA
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24