"Przenoszenie obchodów rocznicy Wyzwolenia Miasta Poznania z 23 lutego na 25 lutego jest skandaliczne" - czytamy w liście otwartym Poznańskiego Stowarzyszenia Patriotycznego, który trafił do prezydenta Ryszarda Grobelnego. - Jesteśmy zaskoczeni tym pismem. Wszystko ustalaliśmy z kombatantami - odpowiadają urzędnicy.
"Pana ignorancja obchodów tej rocznicy jest irytująca. Przedstawił Pan siebie i swój urząd w bardzo niekorzystnym świetle" - pisze Zarząd Poznańskiego Stowarzyszenia Patriotycznego.
"Najbardziej niepokojącym zjawiskiem jest fakt, że urzednicy w Poznaniu i Wielkopolsce zaczynają podobne praktyki powielać. Mieliśmy nie tak dawno podobną sytuację, która ośmieszyła nas Poznaniaków i Wielkopolan. Ośmieszyła w oczach nie tylko regionu ale w skali kraju. Miało to miejsce w grudniu 2012 roku - kiedy to organizowano obchody kolejnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego w... Warszawie dzień po faktycznej rocznicy!!!" - czytamy w dalszej części listu.
"Nie rozumiemy oburzenia"
Zaskoczeni pismem są poznańscy urzędnicy.
- Wszystkie wydarzenia rocznicowe organizowane i współorganizowane przez lokalne władze samorządowe i wojewódzkie opierają się na kalendarium uroczystości państwowych oraz uroczystości związanych z obchodami świąt, rocznic i wydarzeń historycznych. Terminarz ten jest opracowywany przez urząd marszałkowski we współpracy z urzędem wojewódzkim, a także Wojewódzką Radą Kombatantów i Osób Represjonowanych, i pozostałymi organizacjami Kombatanckimi. Nie rozumiemy oburzenia części autorów listu - mówi Paweł Marciniak, rzecznik prasowy prezydenta Ryszarda Grobelnego.
Jak twierdzi Marciniak, termin uroczystości zaakceptowali także Kombatanci - Cytadelowcy.
"Chcieliśmy je rozłożyć w czasie"
Jak tłumaczy, przełożenie uroczystości związanych z rocznicą wyzwolenia Poznania nie było przypadkowe.
- Tego dnia zaplanowane były dwie inne uroczystości i fizycznie niemożliwe byłoby, żeby osoby zainteresowane mogły pojawić się na wszystkich. Postanowiliśmy je rozłożyć w czasie po to, by zapewnić udział jak największej grupy, nie tylko przedstawicieli kombatantów, ale przede wszystkim młodzieży poznańskich szkół - wyjaśnia Marciniak.
Spóźnione obchody
Oficjalne miejskie obchody 68. rocznicy wyzwolenia Poznania obchodzono w poniedziałek 25 lutego. Najpierw złożono kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na cmentarzu na Miłostowie, następnie uroczystoci przeniosły się na Cytadelę. Tam przy akompaniamencie syren alarmowych i biciu Dzwonu Pokoju, prezydent Poznania podziękował żołnierzom biorących udział w walkach o Poznań, złożył kwiaty pod pomnikami Żołnierzy Radzieckich, Cytadelowców i Żołnierzy Alianckich oraz spotkał się wraz z radnymi z kombatantami.
W sobotę na Cytadeli odbyła się rekonstrukcja walk "Bitwy o Poznań". Tego dnia uroczyście obchodzono także 69. rocznicę śmierci pierwszego naczelnika "Szarych Szeregów" harcmistrza Floriana Marciniaka.
Autor: fc/roody/k / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: UM Poznań