Projekt Muzeum Sztuki Współczesnej na Chwaliszewie Pawła Urbanowskiego to pierwsza praca z katalogu, który trafi do Urzędu Miasta i radnych. Grupa Ulepsz Poznań chce w ten sposób promować wśród urzędników najciekawsze prace dyplomowe o stolicy Wielkopolski.
"Co roku setki studentów architektury, urbanistyki oraz kierunków o podobnej tematyce, przygotowują w pocie czoła, dniami i nocami, czasami przez kilka miesięcy, projekty, które mają pomóc im w rozpoczęciu kariery. Wiele z tych prac, mimo ogromnego potencjału, ląduje w szafach dziekanatów lub na domowych półkach. Nie pozwólmy by pomysłowość i oryginalność absolwentów poznańskich uczelni poszła na marne! Zorganizowaliśmy więc akcję pod tytułem: "Uwolnij dyplom!" – pisze grupa Ulepsz Poznań.
Opróżnianie szuflad
Akcja ma wypromować prace licencjackie i magisterskie, które bezpośrednio związane są z Poznaniem.
- Chcemy stworzyć katalog ciekawych prac na najwyższym poziomie, który zawierać będzie projekty, dotyczące architektury, urbanistyki, transportu miejskiego, zieleni miejskiej itp. Zebrane prace będziemy przesyłać do odpowiednich jednostek organizacyjnych w Urzędzie Miasta oraz do odpowiednich komisji w Radzie Miasta. Chcemy bowiem, aby rządzący naszym miastem byli świadomi potencjału, jaki drzemie w naszych studentach – tłumaczy Paweł Głogowski z grupy Ulepsz Poznań.
- By trafić do katalogu, praca musi spełniać cztery warunki: być ściśle związana z Poznaniem, z tematyką miejską, musi być obroniona i musi nam się spodobać – wyjaśnia Głogowski.
Prace przesyłać można na adres ulepszpoznan@gmail.com.
Od muzeum z energią z Warty
Na stronie grupy pojawiła się już pierwsza praca - projekt Muzeum Sztuki Współczesnej na Chwaliszewie. Obiekt miałby za zadanie przywrócić życie w dzielnicy. Koło budynku, w którym odbywałyby się wystawy, miałby stanąć ogród rzeźb, który ciągnąłby się aż do budynku, a tam przez kolejne kondygnacje prowadził na taras widokowy. Z tego miejsca można byłoby podziwiać Stary Rynek i Ostrów Tumski.
Budynek miałby także korzystać z centralnego układu hybrydowego odzysku ciepła, wykorzystującego naturalną energię z Warty.
Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Urbanowski