Poznań

Najstarszy "helmut" przeszedł na emeryturę

Poznań

KMPS | Maciej WitkowskiW 2011 r. tramwaj odmalowano w pierwotne barwy

Ma 57 lat, choć po Poznaniu kursował od 17. Ostatni tramwaj GT6, czyli popularny krótki "helmut" przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Sprowadzane od 1997 r. do stolicy Wielkopolski niemieckie tramwaje są dziś najstarszymi bimbami w poznańskim MPK. A najstarszy z nich - tramwaj GT6 - z końcem roku został przeniesiony do taboru historycznego, do obsługi linii turystycznych.

Jak tłumaczą pracownicy MPK Poznań, w eksploatacji bardziej przydatne są dłuższe wagony, stąd decyzja o wycofaniu ostatniego wagonu GT6.

Demobil na ratunek

Gdy pierwsze "helmuty" trafiły do Poznania, stanowiły prawdziwy ratunek dla komunikacji miejskiej. Zbliżał się termin otwarcia trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, a na ulicach obok niskopodłogowych autobusów jeździły jedynie wysłużone tramwaje wyprodukowane jeszcze w PRL-u. Wobec opóźniającej się dostawy nowych, produkowanych przez Tatrę i zakłady Cegielskiego, zdecydowano się na zakup używanych tramwajów z Duesseldorfu i Frankfurtu nad Menem. Te, choć starsze, były w znacznie lepszym stanie niż wagony typu 102N.

Tramwaj, który jako pierwszy wjechał na trasę PSTMarek Malczewski | MPK Poznań

Poznań sprowadzał "helmuty" aż do 2011 r., stopniowo rezygnując z tych najbardziej wyeksploatowanych. Część krótszych wagonów zamieniono na pojazdy techniczne. Wagon o numerze 615 był ostatnim liniowym przedstawicielem wagonów GT6 w Poznaniu. W 2011 r. przywrócono mu oryginalne malowanie przewoźnika z Düsseldorfu.

Wycofywane wagony modelu GT8 mogą z kolei wrócić na ulice w nowej roli. Jeszcze w tym roku mogą w nich powstać kawiarenki.

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: KMPS | Maciej Witkowski

Pozostałe wiadomości