Trwają prace nad ponownym uruchomieniem Biura Interwencji Onkologicznej. Strona internetowa, która miała pomóc pacjentom i lekarzom miała ruszyć w nocy z poniedziałku na wtorek, ale wystąpiły problemy techniczne. W środę nadal nie udało się jej uruchomić.
- Kilka minut po uruchomieniu strony mieliśmy problemy z serwerem i strona została zablokowana. Mam nadzieję, że uda nam się jak najszybciej uruchomić ją ponownie. Jestem zły, bo wiele było przygotowań, ale mam nadzieję, że uda się tę sytuację opanować i wszystko wróci do normy - wyjaśnia prezes fundacji społecznej "Ludzie dla Ludzi", dyrektor Ośrodka Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu doktor Dariusz Godlewski.
Jak zapewnia, poza pracą nad przywróceniem strony informatycy pracują również nad przygotowaniem alternatywnego kanału informacji dotyczącej projektu.
Poradnia czynna całą dobę, odpowiedzi lekarzy do dwóch dni
Serwis ma być dostępny dla wszystkich pacjentów, którzy będą chcieli skonsultować diagnozę oraz uzyskać poradę dotyczącą zalecanych badań. Na wsparcie mogą liczyć również lekarze, którym specjaliści pracujący przy portalu będą pomagali w planowaniu leczenia pacjentów.
Nad portalem pracować ma sześciu poznańskich specjalistów, a wśród nich m.in. chirurg onkolog i radiolog. Jak zaznaczają pomysłodawcy strony, jeśli zainteresowanie tą formą konsultacji będzie duże, to zostaną zaangażowani kolejni lekarze.
Bezpłatna poradnia ma działać całą dobę, a specjaliści mają odpowiadać na pytania w ciągu 48 godzin. Dzięki niej pacjenci mają szybciej otrzymywać pomoc medyczną. Na podstawie wypełnionej ankiety zaproponowane zostaną badania, zasugerowana diagnoza i sposób leczenia oraz ośrodek, do którego można się zgłosić, aby uzyskać pomoc.
Dziś statystyki dotyczące osób chorych na raka w Polsce są druzgocące. W Europie Zachodniej 60 proc. chorych ma szanse na wyleczenie. W naszym kraju zaledwie 40 proc. Główną przyczyna jest zbyt późne wykrywanie choroby.
Autor: FC/ib / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24