Imponujący ruchomy żłóbek stanął w kościele o.o. Franciszkanów. W Poznaniu budowany jest od czasów powojennych.
Pierwszy żłóbek w historii Kościoła zbudował św. Franciszek w 1223 roku. To właśnie od tego czasu ich budowanie stało się franciszkańską tradycją. Ten w Poznaniu, jest zdaniem zakonników największy w kraju, a niewykluczone, że także w Europie.
- Budowa pierwszego poznańskiego żłóbka udokumentowana jest od 1954 roku. Zawsze był duży, ale z czasem jeszcze bardziej się rozrastał – mówi ojciec Leonard Bielecki, franciszkanin z Poznania.
4 tony rusztowania
Budowa zajęła franciszkanom około miesiąc. Rozmiary żłóbka robią wrażenie: 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. Waga samego rusztowania, na którym się znajduje to ponad 4 tony. Na podesty zużyto ok. 5 km desek, a na stworzenie samego nieba potrzebne było kilkaset metrów materiału.
Niebo wyjątkowe jest jednak przede wszystkim z innego powodu - odwzorowano na nim identyczny układ gwiazd, jak ten sprzed 2 tys. lat, kiedy narodził się Jezus.
Postaci biblijne, figury zwierząt
W żłóbku znajdziemy ponad 200 figur, z których większość jest ruchoma. Są to postaci ze Starego Testamentu, przedstawiciele wszystkich narodów, zwierzęta, studnia z ruchomym żurawiem.
– Nowością w tym roku są najstarsze figury trzech drewnianych ręcznie malowanych aniołów, które ponad 10 lat przeleżały w magazynie. Obecny wygląd to zasługa ojca Dobiesława Nieradzkiego, przełożonego klasztoru franciszkanów w Poznaniu – mówi ojciec Leonard.
Żłóbek można oglądać od pasterki, czyli od godziny 24:00 do 2 lutego w kościele franciszkanów przy placu Bernardyńskim.
Autor: mw//ec / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: franciszkanie.net