"W najtrudniejszych, kontrowersyjnych sprawach wyrok może w ogóle nie zapaść"- ostrzega dziewięć organizacji pozarządowych, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Amnesty International. Zwróciły się one do posłów z apelem o powstrzymanie zaproponowanej przez PiS zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jej pierwsze czytanie - w Sejmie w czwartek.
Proponowane zmiany ustawy o TK zakładają m.in., że Trybunał Konstytucyjny ma co do zasady orzekać w pełnym składzie, który ma wynosić 13 - a nie jak dotąd dziewięć - osób, a decyzje będą w nim podejmowane większością 2/3 sędziowskich głosów.
Ostrzeżenie przed "negatywnym wpływem na sytuację obywateli"
Jak stwierdzono w apelu, proponowana zmiana ustawy o TK uderza w prawa i wolności obywateli.
Organizacje przekonują, że "większość spraw, które (Trybunał Konstytucyjny) rozpatruje, dotyczy codziennego życia Polaków", a proponowane zmiany negatywnie wpłyną na jego funkcjonowanie i, w rezultacie, na sytuację obywateli.
"Wymóg każdorazowego orzekania w pełnym składzie radykalnie przedłuży termin oczekiwania na rozstrzygnięcie. Ta zmiana będzie dotyczyła również wszystkich spraw, które są obecnie w toku" - piszą autorzy apelu.
"W najtrudniejszych sprawach wyrok może nie zapaść"
Stwierdzają również, że wprowadzenie zasady podejmowania decyzji większością 2/3 głosów, a nie jak dotąd zwykłą większością głosów, może doprowadzić do tego, że "w najtrudniejszych, kontrowersyjnych sprawach, wyrok może w ogóle nie zapaść".
"Prace nad zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym prowadzone są w wielkim pośpiechu, który ogranicza możliwość zajęcia stanowiska przez obywateli, w tym ekspertów i organizacje społeczne. W sprawach fundamentalnych dla ustroju Rzeczypospolitej oraz praw obywateli niezbędny jest namysł i rozwaga, a nie wyścig z czasem i praca w nocy" - czytamy w apelu.
Firmujące go organizacje pozarządowe zaapelowały do posłów i posłanek o "powstrzymanie się od przyjmowania zaproponowanych w tej ustawie rozwiązań, a także o przeprowadzenie prac legislacyjnych z należytą rozwagą i w sposób umożliwiający poważną i merytoryczną dyskusję".
Dziewięć organizacji pozarządowych
Apel podpisało dziewięć organizacji pozarządowych: Amnesty International, Fundacja Batorego, Fundacja ePaństwo, Fundacja Panoptykon, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa, Instytut Spraw Publicznych, Sieć Obywatelska Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
Autor: mm//rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl