Ok. 160 osób otrzymało antybiotyk przeciwko sepsie meningokokowej po tym, jak w poznańskim szpitalu na sepsę zmarło 6-letnie dziecko ze Środy Wielkopolskiej.
Antybiotyk otrzymało ok. 120 dzieci z przedszkola w Środzie Wielkopolskiej, do którego chodziła dziewczynka, a także udzielający jej pomocy medycznej personel przychodni, karetki i oddziału dziecięcego.
Jak poinformował w piątek PAP Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Wielkopolskiej Zbigniew Pajzderski, jest to standardowa procedura w tego typu przypadkach. - To jest chemioprofilaktyka, podawanie antybiotyków dla osób z bliskiego kontaktu z osobą, która miała sepsę meningokokową. Standardy regulują, kto powinien ten antybiotyk dostać, dzieci przyjęły go w postaci iniekcji, dorośli - doustnie. Środek podawany jest jednorazowo - powiedział.
Zmarła w szpitalu
Dziewczynka trafiła w środę rano do przychodni lekarskiej, potem została przewieziona do szpitala w Środzie Wielkopolskiej, a następnie do szpitala w Poznaniu, gdzie zmarła.
Sepsą określa się zespół objawów chorobowych, które mogą być wywołane czynnikami zakaźnymi, tj. bakterią, wirusem, pasożytami czy grzybami. Postępuje szybko i w bardzo krótkim czasie może przerodzić się w postać ciężką, prowadzącą do niewydolności wielu narządów wewnętrznych, zaburzeń krzepnięcia krwi i do śmierci.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24