Tadeusz Mazowiecki to mądra, odważna postać, która narzuciła kierunek rozwoju naszego kraju - mówił prezydent Bronisław Komorowski, wspominając zmarłego w poniedziałek byłego premiera. Komorowski podkreślił, że wielką zasługą Mazowieckiego było m.in. polepszenie stosunków polsko-niemieckich.
Prezydent Bronisław Komorowski poinformował, że trwają prace nad scenariuszem uroczystości pogrzebowych Tadeusza Mazowieckiego. - W tej chwili trwają prace nad odpowiednim scenariuszem tych uroczystości i jestem przekonany, że fragmentem tego będzie żałoba - powiedział Komorowski.
I dodał: - Już dziś, w momencie śmierci Tadeusza Mazowieckiego poprosiłem o opuszczenie flag na budynkach Kancelarii Prezydenta, sądzę jednak, że jeszcze jakieś inne formy żałoby będą się wiązały z uroczystościami pogrzebowymi.
Pytany o rangę pogrzebu, prezydent odpowiedział, że będzie najwyższa, jaką można zastosować. Ale jak zaznaczył, warto będzie tak kształtować przebieg tej uroczystości, aby uszanować to, że Mazowiecki był skromny i niechętny nadmiernej pompie i ceremoniom.
- To nie będzie łatwe zadanie, ale trzeba o tym pamiętać - zaznaczył.
"Życie samo pisze scenariusze"
Wcześniej Komorowski, który w poniedziałek przybył do Brzegu Dolnego (honorowe obywatelstwo tego miasta otrzyma Mazowiecki) podkreślał na spotkaniu z władzami miasta, że wymarzył sobie, iż razem z obecnymi na sali złoży życzenia imieninowe byłemu premierowi.
- Czasami się grzeszy chęcią zrobienia tak dużo i przeżycia tego, aż za głęboko. Wymarzyłem sobie, że z tej sali razem złożymy życzenia w dniu imienin Tadeusza Mazowieckiego. Tak było umówione. Chciałem stąd, razem z państwem, zadzwonić i złożyć życzenia razem z podziękowaniami za to, co za jego przyczyną się działo i dzieje od prawie 25 lat - mówił wyraźnie wzruszony prezydent.
- Życie samo pisze scenariusze, czasem w sposób zaskakujący, ale niesłychanie głęboki, robiący ogromne wrażenie - dodał Komorowski, nawiązując do uroczystości w Brzegu Dolnym ws. nadania honorowego obywatelstwa miasta Mazowieckiemu. W jego opinii, ów tytuł będzie najpiękniejszym prezentem w dniu imienin byłego premiera.
Komorowski podkreślił, że można dziś z wdzięcznością pomyśleć o Tadeuszu Mazowieckim. - Przyjmując jednocześnie naukę, że w obliczu śmierci ludzi wybitnych i zasłużonych dla Polski wszystkie inne kwestie tracą na znaczeniu, wszystkie podziały i konflikty, a zyskują na znaczeniu wszystkie dobre czyny, które były, są i będą w przyszłości naszym wspólnym udziałem - dodał.
"Wielka odwaga i wielka mądrość"
Prezydent podkreślił, że w obliczu śmierci Mazowieckiego można rozważać te wszystkie dobre rzeczy, które wydarzyły się w Polsce przez niemal ćwierć wieku.
Jedną z największych zasług Mazowieckiego było, jak mówił, ustabilizowanie kwestii granic Polski na Zachodzie, w ramach trwającego procesu uporządkowania wszystkich spraw europejskich związanych z odzyskiwaniem wolności przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej i trwającym procesem zjednoczenia Niemiec.
- To była wielka umiejętność, wielka odwaga i wielka mądrość, aby w tym zasadniczo ważnym dla Polski momencie, jakim było odzyskiwane naszej wolności, połączyć to z procesem niesłychanie ważnym, jakim było budowanie dobrych, przyjaznych relacji z sąsiadem niemieckim i jednoczesnym, mądrym zagospodarowaniem procesu pojednania polsko-niemieckiego na rzecz ustabilizowania rzeczy tak ważnych jak z jednej strony zjednoczenie państwa niemieckiego, a z drugiej potwierdzenie granic polskich na Odrze i Nysie Łużyckiej - powiedział Komorowski.
- To było wielkie, osobiste osiągnięcie Tadeusza Mazowieckiego - dodał.
W opinii prezydenta, wielka odwaga i mądrość Mazowieckiego przyczyniły się do polepszenia stosunków polsko-niemieckich.
- Spokojna odwaga to była najbardziej widoczna cecha Tadeusza Mazowieckiego - mówił Komorowski.
Autor: MAC\mtom / Źródło: tvn24.pl