Tadeusz Mazowiecki nie żyje

28 października 2013
Sylwetka Tadeusza Mazowieckiego
Sylwetka Tadeusza Mazowieckiego
tvn24
Tadeusz Mazowieckitvn24

Tadeusz Mazowiecki, były premier pierwszego niekomunistycznego rządu, zmarł nad ranem 28 października 2013 roku. Miał 86 lat.

[object Object]
Tadeusz Mazowiecki na nagraniach archiwalnychtvn24
wideo 2/22

Jak podała Katolicka Agencja Informacyjna, Mazowiecki zmarł w poniedziałek nad ranem, kilka minut po godz. 6.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Był jednym ze współzałożycieli oraz przewodniczącym Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji (w latach 1991–2001). Od 2010 r. pełnił funkcję doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej. Był kawalerem Orderu Orła Białego.

Zmanipulowane znaczenie słów Mazowieckiego. Służy politykom do walki z sądami

"Przeszłość odkreślamy grubą linią" - te słynne słowa trzydzieści lat temu wypowiedział w Sejmie pierwszy po wojnie niekomunistyczny premier. Tadeusz Mazowiecki przez lata potem tłumaczył sens tych słów, a mimo to zostały one przekręcone i do dziś są politycznie wykorzystywane - między innymi przez autorów obecnych zmian w sądownictwie. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

"Jemu chodziło o wolne polskie państwo"

- Obudził w nas nadzieję, że można wygrać i z uporem, spokojem i kulturą do tego dążył - tak w "Faktach po Faktach" Olga Krzyżanowska, była wicemarszałek Sejmu, wspominała Tadeusza Mazowieckiego. Jak oceniła, społeczeństwu brakowało takich ludzi jak były premier. Tadeusz Mazowiecki spoczął w niedzielę na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Żegnała go rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz.

Pożegnanie Tadeusza Mazowieckiego. "Był człowiekiem wiary, nadziei i miłości"

Rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz i opozycji towarzyszyli Tadeuszowi Mazowieckiemu w jego ostatniej drodze. - Żegnamy premiera czasu przełomu ustrojowego, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu niepodległego państwa polskiego - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas mszy św. żałobnej. Były premier spoczął obok żony na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Pochówek odbył się z ceremoniałem wojskowym.

Ostatnia droga pierwszego premiera wolnej Polski

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Trumnę z ciałem Tadeusza Mazowieckiego złożono w grobie rodzinnym, gdzie pochowana jest także jego żona Ewa. Wcześniej odprawiono mszę żałobną w intencji byłego premiera w Bazylice Archikatedralnej. - Żegnamy Tadeusza Mazowieckiego, premiera czasu przełomu ustrojowego w naszym kraju, architekta i budowniczego konstrukcji gmachu naszego niepodległego i demokratycznego Państwa Polskiego. Żegnamy naszego premiera - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Barack Obama: Tadeusz Mazowiecki nigdy nie zostanie zapomniany

"Dał nadzieję kobietom i mężczyznom tęskniącym za wolnością do wyrażania ich podstawowych praw, a jego wpływ na stworzenie zjednoczonej i wolnej Europy nigdy nie będzie zapomniany" - napisał w depeszy kondolencyjnej po śmierci Tadeusza Mazowieckiego Barack Obama. Listy napłynęły z całego świata. Są wśród nich kondolencje od dalajlamy.

Poznań żegna Tadeusza Mazowieckiego

Zmarły w poniedziałek pierwszy polski niekomunistyczny premier Tadeusz Mazowiecki przez dwie kadencje reprezentował Poznań w Sejmie. W stolicy Wielkopolski, dzień po pogrzebie, odbędzie się msza święta w jego intencji.

"Tadeusz Mazowiecki był darem nieba dla nas"

- Ja uważam się za członka tego samego pokolenia. I jako uczestnik, i członek tego samego pokolenia uważam, że Mazowiecki był darem nieba dla nas i opatrznościowym człowiekiem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Bartoszewski, wspominając zmarłego w poniedziałek Tadeusza Mazowieckiego.

3 listopada żałoba narodowa po Tadeuszu Mazowieckim

W ramach uroczystości żałobnych po śmierci Tadeusza Mazowieckiego prezydent Bronisław Komorowski ogłosił jednodniową żałobę narodową, którą wyznaczył na 3 listopada - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Tego dnia odbędzie się pogrzeb byłego premiera.

"Tadeusz Mazowiecki był darem nieba dla nas"

- Ja uważam się za członka tego samego pokolenia. I jako uczestnik, i członek tego samego pokolenia uważam, że Mazowiecki był darem nieba dla nas i opatrznościowym człowiekiem - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Władysław Bartoszewski, wspominając zmarłego w poniedziałek Tadeusza Mazowieckiego.

"Cześć pamięci Tadeusza Mazowieckiego". Barroso tweetuje po polsku

"Cześć pamięci Tadeusza Mazowieckiego, jednego z ojców założycieli nowej Polski i zjednoczonej Europy, wielkiego Europejczyka i humanisty/JMB" - napisał na Twitterze szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem. Miał 86 lat.

"Przydomek żółw zmienić na gepard". Wspomnienia o Tadeuszu Mazowieckim

- Nikt nie wiedział, jak się przechodzi z gospodarki socjalistycznej do wolnego rynku. To wszystko było nowe, ryzykowne pod każdym względem - wspominała w "Faktach po Faktach" prace rządu Tadeusza Mazowieckiego Małgorzata Niezabitowska. Władyslaw Frasyniuk przypomniał z kolei, że do Mazowieckiego przylgnął w czasie jego rządów przydomek "żółw", który - jego zdaniem - powinno się zmienić na "gepard". - Gdyby zrobić tabelkę, co dokonał rząd Mazowieckiego i porównać z innymi, to widać, że Mazowiecki zasługuje na miano najszybszego reformatora współczesnej Polski - dodał.