"PiS przygotowuje sobie klęskę w wyborach"

[object Object]
Likwidacja gimnazjów tematem dyskusji w "Kawie na ławę" w TVN24tvn24
wideo 2/3

- Przypomina mi się dyskusja z opozycją ws. programu 500 plus. Było to samo: najpierw chaos, potem, że nie będzie na to pieniędzy, wreszcie doszliście do wniosku, że program ten popieracie - powiedział w "Kawie na ławę" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. W ten sposób odpowiedział na zarzuty opozycji krytykującej forsowaną przez PiS likwidację gimnazjów.

- Protesty robią na nas wrażenie i wsłuchujemy się uważnie w argumenty, które padają na tych zgromadzeniach, natomiast bardzo ciężko tutaj doszukać się agendy o charakterze merytorycznym - powiedział wiceminister sprawiedliwości, Patryk Jaki (Solidarna Polska).

Problemem gimnazja, czy demografia?

- Przeciwko gimnazjom, gdy one powstawały, protestowało samo ZNP (Związek Nauczycielstwa Polskiego - red.) - przypomniał. - Dzisiaj prawdziwym problemem jest demografia i wielu nauczycieli boi się, że ewentualne reformy mogą być wykorzystane np. w samorządach do tego, aby jednego czy drugiego nauczyciela zwolnić. Ale minister edukacji mówiła wielokrotnie, że w budżecie zapewniono środki, by wszyscy nauczyciele zachowali pracę - zapewnił.

Patryk Jaki podkreślił również, że jego zdaniem "gimnazja to był zły system". - Wygenerowano w nich bardzo dużą ilość agresji, której wcześniej nie było. I miało to swoje uzasadnienie, bo szkoły podstawowe miały wcześniej jedną zaletę: system ośmioklasowy sprawiał, że ci ludzie, ponieważ lepiej się znali, lepiej rozumieli, zbudowali większe więzi, pomagali sobie na każdym etapie - argumentował.

"Niszczenie systemu edukacji"

Ze słowami wiceministra zdecydowanie nie zgodził się Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). - Minister Jaki powtarza kłamstwa, które od wielu tygodni wypowiada minister (Anna) Zalewska - stwierdził, nazywając likwidację gimnazjów "niszczeniem systemu edukacji".

- Po pierwsze, uderzacie w gimnazja, które są już, po badaniach międzynarodowych, oceniane jako jedne z najlepszych w Europie. Badania dotyczące agresji w gimnazjach, jeżeli porównać je do agresji w szkołach podstawowych, niewiele się różnią. Po trzecie, nie ma pieniędzy w budżecie, wie pan o tym doskonale - wyliczał.

- Nie będzie tak, że samorządy będą zwalniały nauczycieli, bo to minister Zalewska i PiS zwalnia nauczycieli, nawet do 30 tysięcy. Po piąte, ludzie nie wybrali likwidacji gimnazjów, 36 proc. ludzi głosowało na PiS, a 64 proc. nie wybrało PiS i nie jest za tym, by likwidować gimnazja. Wreszcie po szóste, samorządy będą musiały dołożyć mnóstwo pieniędzy na likwidację gimnazjów, być może będziemy świadkami także oddawania funduszy europejskich - ostrzegał poseł PO.

Ścigaj: system edukacji jest zły

- System oświaty nie jest dobry, powoływanie się na wyniki badań to nie jest dobry argument - odpowiedziała mu posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj. - Weryfikacją systemu oświaty jest rynek pracy. Jaki jest system oświaty, jeżeli 50 proc. osób zarejestrowanych w urzędach pracy to ludzie z wyższym wykształceniem? - pytała.

Jak podkreśliła Ścigaj, rozumie ona "protesty nauczycieli, bo ich związki są powołane do obrony miejsc pracy, a nie ukrywajmy: ta reforma pozbawi miejsc pracy wielu nauczycieli". - Uważamy, że system edukacji jest zły i trzeba wydłużyć czas uczenia się w liceum, bądź kształcić ludzi w zawodach. Natomiast nic się takiego nie dzieje, by w tym momencie podejmować decyzję, że likwidujemy gimnazja - stwierdziła.

Ścigaj: weryfikacją systemu oświaty jest rynek pracy
Ścigaj: weryfikacją systemu oświaty jest rynek pracytvn24

Piotr Zgorzelski (PSL) podkreślił, że "brak odpowiedzialnego podejścia do reformy edukacji jest stawianym przez nas największym zarzutem wobec partii rządzącej". - Jeżeli dziś jeszcze, kiedy reforma ma być wdrożona już od września, nauczyciele, uczniowie i rodzice nie wiedzą, jakie będą podstawy programowe, to powiedzmy sobie szczerze: to fundament każdego systemu edukacyjnego - powiedział.

- System edukacyjny potrzebuje czasu. Ten system miał swój czas i kiedy przyszły oczekiwane efekty, to przyszedł PiS i burzy to, co dobrze funkcjonuje - zarzucił. - Ta reforma nie była konsultowana, nie wiem z kim konsultowała ją pani minister - dodał Zgorzelski.

"Zysków żadnych, koszty ogromne"

- Politycy PiS często przywołują argument, że ZNP protestował przeciwko stworzeniu gimnazjów. Żebyśmy byli uczciwi to ja przypomnę, że za (wprowadzającą gimnazja - red.) reformą edukacji głosował m.in. Jarosław Kaczyński, posłowie Jurgiel, Tchórzewski, Macierewicz - zauważył poseł Adam Szłapka z .Nowoczesnej.

Jego zdaniem "reformę jest sens wprowadzać, kiedy przyszłe i przewidywane zyski w sposób znaczny przeważają koszty". - Ja zysków nie widzę żadnych, na razie mowa jest tylko o likwidacji gimnazjów, natomiast koszty będą ogromne, to nie tylko wymiana tabliczek na budynkach szkolnych - zwrócił uwagę. - Ta reforma to wprowadzanie chaosu. To eksperyment na dzieciach. Nie wiemy co się zdarzy i jak będzie to dalej wyglądało - ocenił Szłapka w TVN24. Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta podkreślił, że na razie nie zakończyły się prace nad projektem reformy oświaty. - W urzędzie pana prezydenta nie mamy gotowej ustawy, która czeka na podpis, ona będzie procedowana przez parlament - zauważył. Zaapelował, że jego zdaniem "słowa, że minister kłamie, że reforma nie ma żadnych pozytywów, są co najmniej nie na miejscu".

- Nie powinniśmy zapominać o tym, że w dużej części problemy, z którymi się spotykamy w edukacji, są związane z kwestiami demograficznymi - zauważył Kwiatkowski. - Młodzi Polacy, którzy opuścili Polskę, bo nie mogli w niej znaleźć miejsca, by normalnie funkcjonować, mają dzieci. Normalnie, gdyby warunki mieli stworzone, one (dzieci - red.) mogłyby teraz chodzić do polskich szkół i nie mielibyśmy tego niżu demograficznego - powiedział.

PO: PiS przygotowuje sobie klęskę

Sławomir Neumann, mimo apelu Adama Kwiatkowskiego, podkreślił, że "absolutnie" nie wycofa się ze słów, że minister edukacji kłamie. - Jeżeli minister mówi, że żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony, to kłamie. Jeżeli mówi, że reforma nie będzie kosztowała nic budżetu, a będą to miliardy złotych, to jest kłamstwo - bronił swoich słów. - Wprowadzicie tę reformę na siłę, i zapłacicie za to ciężko w następnych wyborach. PiS przygotowuje sobie klęskę w wyborach - ocenił.

Neumann: minister Zalewska kłamie, to zwykłe kłamstwo
Neumann: minister Zalewska kłamie, to zwykłe kłamstwotvn24

Na słowa posła PO odpowiedział Patryk Jaki. - Przypomina mi się dokładnie taka sama dyskusja z opozycją ws. programu 500 plus. Było to samo: najpierw chaos, potem, że nie będzie na to pieniędzy, wreszcie doszliście do wniosku, że program ten popieracie - stwierdził.

[object Object]
Minister edukacji o rekrutacji do szkół średnich w 2019 roku
wideo 2/22

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK PROGRAMU "KAWA NA ŁAWĘ"

Autor: mm\mtom / Źródło: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

Mam apel do koleżanek i kolegów z rządu, żeby byli bardziej Eugeniuszami Kwiatkowskimi, niż Elonami Maskami. Więcej pracy, realizacji projektów, a mniej aktywności na portalu X - tak senator Krzysztof Kwiatkowski odniósł się w "Faktach po Faktach" do dyskusji pomiędzy minister Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz i ministrem Krzysztofem Paszykiem na portalu X na temat finansowania budownictwa społecznego w Polsce. 

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

"To dosyć gorszący spór". Dyskusja ministrów w mediach społecznościowych

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi. Co najmniej cztery osoby nie żyją. Ministerstwo obrony Rosji oskarżyło z kolei Ukrainę o atak na internat.

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Rosjanie "zaczęli celowo zabijać własnych cywilów". Ukraińskie wojsko: mamy niepodważalne dowody

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl