Zarząd spółki Polskie Koleje Linowe (PKL), w tym jej prezes Andrzej Laszczyk, został odwołany przez właściciela firmy, PKP SA. Na ich miejsce powołano nowy zarząd z prezesem Piotrem Goskiem. Był on poprzednio wiceprezesem Totalizatora Sportowego.
Rzecznik prasowy PKP Łukasz Kurpiewski nie chciał we wtorek mówić o powodach odwołania dotychczasowego zarządu PKL. Nieoficjalnie miała na to wpływ kwestia nadzoru nad procesem prywatyzacji.
Zadaniem nowego zarządu ma być m.in. sprawne przeprowadzenie procesu prywatyzacji PKL. Jak poinformowano, ustępujący członkowie zarządu PKL nadal będą pracować w tej firmie.
Prywatyzacja PKL
Zgodnie z planami właściciela PKL, do których należy m.in. kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach, spółka ma zostać sprywatyzowana. - Zmiana zarządu nie wpłynie na harmonogram prywatyzacji. Zakłada on, że do końca roku wybierzemy inwestora lub inwestorów dla PKL - powiedziała cytowana we wtorkowym komunikacie PKP SA członek zarządu spółki Maria Wasiak.
Kilku chętnych
Spółkę PKL chce kupić m.in. słowacka firma Tatra Mountain Resorts a.s., do której należy m.in. ośrodek Jasna na Chopoku. Chęć zakupu zgłosiły też samorządy z powiatu tatrzańskiego, które podpisały umowę o powołaniu Spółki Polskie Koleje Górskie (PKG).
Kontrowersje wokół kolejki na Kasprowy Wierch
Sprzedaż kolejek linowych na Kasprowy Wierch prywatnemu inwestorowi budzi jednak kontrowersje. W zeszłym roku minister środowiska w opinii przesłanej do ministerstwa infrastruktury uznał, że może to powodować negatywne skutki dla tamtejszej przyrody.
Prawie 80 lat historii Polskie Koleje Linowe istnieją od 1936 r. Najstarszą kolejką PKL i jednocześnie pierwszą tego rodzaju w kraju jest kolej linowa na Kasprowy Wierch, uruchomiona w 1936 r. Do PKL należą też: kolej na Górę Parkową w Krynicy, kolejki na Gubałówkę i Butorowy Wierch, kolej na Palenicę w Szczawnicy, górę Żar w Międzybrodziu Żywieckim i Mosorny Groń w Zawoi.
Autor: km/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN