Walka z nielegalną migracją. Niemcy przedłużają kontrole graniczne
Rząd Niemiec przedłużył specjalne rozporządzenie o kontrolach granicznych o sześć miesięcy - poinformował kanclerz Olaf Scholz. Jak argumentował, dzięki temu rozwiązaniu "skutecznie powstrzymujemy nielegalną migrację".
W środę Scholz przekazał, że rozporządzenie o kontrolach na granicy Niemiec zostało przedłużone do 15 września (obecne obowiązuje do 15 marca - red.). Jednocześnie ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser wyjaśniła, że kontrole powstrzymują przemytników, którzy handlują ludźmi i przemycają ich przez granice.
"Powstrzymujemy też przestępców i ekstremistów" - zaznaczyła Faeser, cytowana przez niemiecką agencję dpa.
Jak zauważa Reuters, Scholz ogłaszając decyzję, próbował pokazać, że "jego rząd zwalcza nielegalną migrację na mniej niż dwa tygodnie przed wyborami". Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 23 lutego.
Niemcy uzasadniają powód wznowienia kontroli granicznych
Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią obowiązują od października 2023 roku, a na granicy Niemiec i Austrii - od jesieni 2015 roku. W połowie września zeszłego roku kontrole wprowadzono też na wszystkich pozostałych granicach kraju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy ogłaszają kontrole na wszystkich lądowych granicach. Sąsiedzi krytyczni, Austria "nie przyjmie zawróconych"
Według danych ministerstwa spraw wewnętrznych w ostatnich miesiącach wykryto około 80 tysięcy nielegalnych wjazdów, zatrzymano około 1900 przemytników ludzi, a około 47 tysięcy osób zostało zawróconych, np. z powodu sfałszowanych dokumentów lub braku wizy.
Wznowienie kontroli na granicach władze niemieckie uzasadniały nielegalną imigracją oraz koniecznością ochrony kraju przed islamskimi terrorystami i przestępczością transgraniczną.
Autorka/Autor:kgr/PKoz
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: PAP/DPA
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Policja zatrzymała 21-letniego mężczyznę podejrzewanego o napaść na 14-latkę w Rabce-Zdroju (Małopolska). Według ustaleń policji, nieznany nastolatce mężczyzna zaczepił ją, a następnie bił po twarzy. Poszkodowana nie została mu dłużna i zadrapała mężczyznę w policzek. Napastnik został spłoszony przez świadków zdarzenia. Pobita dziewczyna została już wypisana ze szpitala.
Mężczyzna podejrzewany o pobicie 14-latki jest już w rękach policji
Wybory prezydenckie to będzie walka o "być albo nie być" PiS-u i Jarosława Kaczyńskiego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Krzysztof Brejza, europoseł Koalicji Obywatelskiej. Stwierdził, że już trwa "walka o schedę" po prezesie PiS. - Mam raczej wrażenie, że to będzie być albo nie być dla Polski, także na arenie międzynarodowej - stwierdził z kolei Jakub Stefaniak z PSL-Trzeciej Drogi. Goście programu odnieśli się też do zachowania Patrycji Koteckiej, żony Zbigniewa Ziobry, w Parlamencie Europejskim.
Wybory o "być albo nie być PiS-u". "Buldogi wyszły spod dywanu"
Do Polski nadciąga tęgi mróz. Za sprawą bardzo zimnych mas powietrza arktycznego temperatura może spaść do nawet -15 stopni Celsjusza. O szczegółach pisze nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.
Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS, był pytany, czy żałuje, że politycy PiS skandowali nazwisko Trumpa po jego wyborze na prezydenta USA, który teraz wprowadza cła, które dotkną między innymi Unię Europejską. Poseł odparł, że wtedy "zagrały emocje", a Trump kieruje się "amerykańskimi interesami".
Czy Błaszczak żałuje klaskania? "Proszę pana, to emocje zagrały"
Prezydent USA Donald Trump przekazał, że "odbył długą i bardzo produktywną rozmowę telefoniczną" z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o rozpoczęciu negocjacji w celu zakończenia wojny na Ukrainie. Później rzecznik prezydenta Ukrainy przekazał, że amerykański prezydent rozmawiał ponad godzinę z Wołodymyrem Zełenskim.
Trump rozmawiał z Putinem i Zełenskim. Pisze o "natychmiastowych negocjacjach"
Trzeba tłumaczyć wszystkim, że miejsce Ukrainy jest w NATO, a nie w łapach Putina - powiedział w "Faktach po Faktach" kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski. Mówił też, że jeżeli Władimir Putin będzie mógł zakończenie wojny w Ukrainie "przedstawić jako swój sukces, to będzie oznaczać osłabienie bezpieczeństwa nie tylko Europy i Polski, ale również Stanów Zjednoczonych".
"Miejsce Ukrainy jest w NATO, a nie w łapach Putina"
- Jeżeli nie ma zgody najważniejszego państwa w NATO, to nie ma co sobie robić nadziei, że to zaproszenie przyjdzie - ocenił w środę minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do słów sekretarza obrony USA, który powiedział, że Stany Zjednoczone nie uznają za realne dołączenie Ukrainy do NATO. Szef MON zaznaczył jednak, że "trzeba wspierać te ambicje". Dodał, że Polska nie zamierza wysłać wojska do Ukrainy.
Donald Tusk prosi Rafała Brzoskę o pomoc, a Mateusz Morawiecki deklaruje współpracę. Zachowanie byłego premiera w Prawie i Sprawiedliwości wzbudziło sprzeciw, zaskoczenie i krytykę. Głos w tej sprawie zabrali też kandydaci na prezydenta.
Morawiecki o krytyce kolegów z partii. "Jeden wpis czytałem, ale już zapomniałem"
- Źródło:
- Fakty TVN
Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podsumowuje kolejne elementy tegorocznego 33. finału. Po wczorajszym ogłoszeniu sumy zebranej podczas towarzyszących finałowi aukcji, dziś dowiedzieliśmy się, ile wypito kaw w ramach wspólnej akcji WOŚP i państwowego giganta paliwowego.
W sierpniu 2020 roku doszło do spotkania w domu Zbigniewa Ziobry w Jeruzalu. To tam miały zapaść decyzje o przyznaniu pieniędzy stowarzyszeniu, które miało utworzyć trzy portale wspierające polityków ówczesnej Solidarnej Polski - informuje Wirtualna Polska, która poznała treść wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu Marcinowi Romanowskiemu w związku ze śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Pisze też, że uczestników spotkania poproszono, żeby pozostawili urządzenia elektroniczne w domu ministra, a "kluczowe ustalenia zapadły na oszklonej werandzie".
Elektronika miała zostać w domu. "Kluczowe ustalenia na oszklonej werandzie" Ziobry
Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński potwierdził, że dwóch polskich obywateli ma być deportowanych ze Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że nie wiadomo, czy decyzja wynika z dotychczasowych procedur czy z przyśpieszonej procedury zapowiedzianej przez Donalda Trumpa. Sprawę komentował też szef resortu dyplomacji Radosław Sikorski.
Dwóch Polaków będzie deportowanych z USA. Sikorski o kapeli góralskiej na lotnisku
O włos od tragedii na śląskim odcinku autostrady A1. W pobliżu Częstochowy ciężarówka wjechała w lewy bok holownika pomocy drogowej. Pojazd został mocno uszkodzony, jednak - na szczęście - nikomu nic się nie stało. "Kilka sekund wcześniej nasz operator był po lewej stronie holownika" - informuje właściciel firmy, pokazując nagranie kolizji.
Prokurator Krajowy nie przyjął rezygnacji Katarzyny Kwiatkowskiej z funkcji szefowej zespołu śledczego badającego działania prokuratury w czasach, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro - dowiedzieli się dziennikarze TVN24 Maciej Duda i Łukasz Ruciński.
Nie będzie rezygnacji prokurator Kwiatkowskiej
Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Pete Hegseth powiedział w środę w Brukseli, że członkostwo Ukrainy w NATO jest "nierealistyczne", ale możliwe jest porozumienie pokojowe. Za "nierealistyczny" uznał również powrót Ukrainy do granic sprzed 2014 roku. Dodał, że USA nie wyślą do Ukrainy swoich wojsk.
Sekretarz obrony USA: członkostwo Ukrainy w NATO nierealne
Pielęgniarka i pielęgniarz ze szpitala w Sydney zostali zawieszeni w obowiązkach służbowych po tym, jak w mediach społecznościowych zostało opublikowane antysemickie nagranie z ich udziałem - informują miejscowe władze. Premier Australii Anthony Albanese określił wideo jako "obrzydliwe i haniebne".
"Obrzydliwe, haniebne" nagranie. Pielęgniarka i pielęgniarz zawieszeni w obowiązkach
"To szaleństwo. Proces za polubienie wpisu!" - tak Elon Musk skomentował fragment wywiadu z Patrykiem Jakim. Polski europoseł opowiadał, za co grożą mu trzy lata więzienia. Przedstawił jednak swoją wersję, a my przypominamy, o co naprawdę chodzi w tym procesie.
Musk komentuje wywiad Jakiego: "to szaleństwo". Na co skarżył się europoseł
We wtorek weszły w życie nowe unijne przepisy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. Ograniczają one między innymi stosowanie opakowań jednorazowych, jak pojedyncze saszetki na sól czy cukier i promują wyprawy na zakupy z własnymi pudełkami. Regulacje zakazują też pakowania w plastikowe worki lub owijania folią pojedynczych sztuk owoców i warzyw. Nowe zasady zaczną w pełni obowiązywać w sierpniu 2026 roku.
Potrzebujemy większego finansowania. Powiedz im prawdę! - krzyczały więźniarki w kierunku księżnej Kate podczas jej wizyty w zakładzie karnym dla kobiet w Wilmslow. "Dziesiątki więźniarek wychyliło się z okien", by ją zobaczyć - relacjonuje portal Sky News, dodając, że słychać było "gwizdy" oraz okrzyki. Księżna Walii rozmawiała m.in. z personelem z oddziału dla matek i dzieci.
Księżna Kate powitana okrzykami i gwizdami. "Powiedz im prawdę!"
Dwa wyroki dyscyplinarne, 23 pisemne upomnienia. I nic. Sędzia wciąż nie pisze uzasadnień wyroków
IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju prognozowane są opady marznące. Sprawdź, gdzie wydano alerty.
Drogi staną się niebezpiecznie śliskie. Obowiązują ostrzeżenia IMGW
W poniedziałek o 23.59 zakończyły się wszystkie aukcje internetowe w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po raz kolejny już w aukcje zaangażowali się dziennikarze i dziennikarki TVN24, TVN, TTV, osoby znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery oraz sama Grupa TVN Warner Bros. Discovery. 44 nasze aukcje zakończyły się łączną kwotą deklarowaną w wysokości 976 148,96 złotego. Dziękujemy!
Polska Akademia Filmowa ogłosiła w środę nominacje do 27. Polskich Nagród Filmowych Orły. Listę nominacji zdominowały "Biała odwaga" Marcina Koszałki, "Dziewczyna z igłą" Magnusa von Horna oraz "Kulej. Dwie strony medalu" Xawerego Żuławskiego. W kategorii najlepszy film nominowano również "To nie mój film" Marii Zbąskiej oraz "Strefę interesów" Jonathana Glazera. Trzy nominacje trafiły do koprodukcji TVN Warner Bros. Discovery, w tym do serialu "Lady Love".
Już za kilka dni w szpitalu powiatowym w Nysie działać zacznie nowa pracownia tomograficzna. Stary sprzęt zniszczyła powódź. Nowy, kupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, gwarantuje znacznie szybszą diagnostykę.
Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.