Kościół katolicki obchodzi dziś Wielki Piątek, zwany też Dniem Męki Pańskiej. To dla wiernych chwila refleksji, także nad własnym życiem. - Gonimy za sukcesami i tracimy proporcje między duchem a materią - przestrzega ks. Roman Indrzejczyk, kapelan prezydenta i razi, by się na chwilę zatrzymać.
- Dla wiary Polaków, dla wiary w ogóle ludzi największym zagrożeniem jest nieumiejętność wysłuchiwania innych. Gonimy za tym, co nam reklamy nam podpowiadają i wielokrotnie tracimy proporcje między duchem a materią - uważa ks. Indrzejczyk. - W zasadzie od wieków wiemy, że ważniejsze nie jest to co jem, mam na talerzu, ani to w co jestem ubrany, tylko nasza osobowość. Wiemy to od wieków, ale trochę zapominamy - dodaje.
Droga Krzyżowa w Polsce
W kościołach na całym świecie odbędą się uroczyste liturgie wielkopiątkowe, które koncentrują się głównie na adoracji Krzyża i rozważaniu biblijnego opisu męki i śmierci Chrystusa oraz złożenia jego ciała do grobu.
W Warszawie uroczystej liturgii przewodniczyć będzie w archikatedrze św. Jana Chrzciciela biskup Marian Duś. Wieczorem metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Janusz Jagucki poprowadzą ulicami Starego Miasta sprzed kościoła św. Anny nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Na jej zakończenie pod Kolumną Zygmunta metropolita warszawski abp Nycz skieruje słowo pasterskie do mieszkańców stolicy.
Uroczystości misterium Męki Pańskiej kontynuowane będą w Wielki Piątek w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium rozpocznie się przy kaplicy Kajfasza, skąd wyruszy procesja Drogi Krzyżowej do kościoła Ukrzyżowania. Tam odbędzie się liturgia wielkopiątkowa. Po jej zakończeniu symboliczne ciało Chrystusa zostanie przeniesione w procesji do kaplicy Grobu Pana Jezusa. Uroczystościom będzie przewodniczył metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.
W Watykanie nie odprawia się mszy i milczą dzwony
Milczy także papież. Benedykt XVI nie będzie przemawiać podczas dwóch najważniejszych nabożeństw, którym będzie dziś przewodniczyć. W czasie popołudniowej liturgii Męki Pańskiej w bazylice św. Piotra, kazanie wygłosi ojciec Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego. 73-letni włoski zakonnik wielokrotnie już przy tej okazji zaskakiwał słuchaczy swą śmiałością i odwagą, mówiąc na przykład otwarcie o antysemityzmie w Kościele czy polemizując z powieścią „Kod Leonarda da Vinci" i jej ekranizacją.
Zgodnie z tradycją papież przewodniczyć będzie wieczorem Drodze Krzyżowej w rzymskim Koloseum. Na życzenie Benedykta XVI rozważania towarzyszące temu nabożeństwu w tym roku przygotował kardynał Joseph Zen z Hong Kongu.
Droga Krzyżowa w Koloseum
Droga Krzyżowa z papieżem w Koloseum ma długą tradycję. Pierwszy odprawił ją w 1750 roku Benedykt XIV. Praktykę tę zarzucono w 1870, po upadku Państwa Kościelnego. Przywrócił ją w 1964 Paweł VI. Kontynuował ją Jan Paweł II. On też, w 1985, po raz pierwszy przygotowanie rozważań towarzyszących Via Crucis powierzył przywódcom religijnym, także innych wyznań, oraz pisarzom.
Kardynał Joseph Zen z Hong Kongu jest pierwszym Chińczykiem, którego spotyka to wyróżnienie. Przyjął je jako dowód zainteresowania Benedykta XVI sytuacją katolików i Kościoła w Chinach. Jednakże w tym, co usłyszymy wieczorem, nie będzie całej prawdy na ten temat. Nie padnie ani słowo o prześladowaniach. Jak ujawnił sam kardynał, „mądre osoby" w Watykanie, jak je określił, poradziły mu usunąć wszystkie „niebezpieczne słowa", by nie drażnić Pekinu.
Źródło: PAP, IAR, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: TVN24