- Informacja rządu o negocjacjach ws. tarczy przedstawiona zostanie w Sejmie wtedy, gdy dojdziemy do wniosku, że jest to korzystne dla Polski - oświadczył marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, dodając, że "jest szansa", by nastąpiło to jeszcze w lipcu.
Jak dodał, w ciągu kilku następnych dni "prawdopodobnie wiele spraw się wyjaśni" i rząd będzie skłonny przedstawić opinii publicznej, co udało się wynegocjować. Komorowski nie wykluczył, że do końca lipca może dojść nawet do podpisania umowy z Amerykanami.
Wtedy też na pewno odbędzie się debata, bo, jak przypomniał Komorowski, ratyfikacja umowy o tarczy antyrakietowej wymaga zgody Sejmu, która siłą rzeczy poprzedzona będzie dyskusją.
Sikorski na Konwencie Seniorów
Swoje przypuszczenie Komorowski wyraził po spotkaniu spotkaniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego z szefami sejmowych klubów i kół.
Spotkanie zostało zorganizowane, bo marszałek Sejmu nie zgodził się na sejmową debatę w tej sprawie. Dlatego też posłowie poprosili, by szef dyplomacji chociaż na Konwencie Seniorów przedstawił informacje o stanie rozmów z Amerykanami. Sam Sikorski nie chciał po spotkaniu odpowiadać na pytania dziennikarzy.
"Usłyszeliśmy kilka ciekawych nieznanych informacji"
Opowiadał za to m.in. poseł SDPL Marek Borowski. - Niektóre z informacji zawartych w projekcie umowy z Amerykanami nie były znane publicznie i będą przedmiotem dość ożywionej dyskusji - mówił, dodając, że "paru rzeczy się dowiedział".
Od Sikorskiego usłyszał mi.n., że USA ciągle zastanawiają się nad warunkami Polski i w sprawie tarczy nie ma nic pewnego.
Co do samej umowy Borowski przekazał, że zawiera kilkadziesiąt stron i są w niej "informacje dotąd nieznane publicznie, które będą przedmiotem dość ożywionej dyskusji". Borowski nie zdradził jakie to informacje.
Pytany czy jest zadowolony ze spotkania, Borowski odpowiedział, że było to ciekawe spotkanie, ale o zadowoleniu nie może być mowy. Poseł byłby bowiem zadowolony tylko wtedy, gdyby "usłyszał deklarację, że rząd odstępuje od tarczy".
O tarczy premier z prezydentem
W środę wieczorem o tarczy antyrakietowej rozmawiali również prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk. Z kolei we wtorek Czechy i USA podpisały umowę o umieszczeniu radaru amerykańskiej tarczy na czeskim terytorium. Szef polskiego rządu oświadczył, że Polska póki co nie otrzymała satysfakcjonujących gwarancji bezpieczeństwa od Amerykanów.
Źródło: TVN24, PAP