Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis na odmowną decyzję KRRiT dotyczącą miejsca na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dla TV Trwam.
Oddalona została też druga skarga - spółki Mediasat, nadawcy kanału Tele5. Oba wyroki wydano niejednogłośnie.
Są one nieprawomocne, przysługują od nich kasacje do NSA.
Różaniec i religijne pieśni
Pod salą WSA - w oczekiwaniu na orzeczenie sądu - zgromadzili się sympatycy Telewizji Trwam śpiewali religijne pieśni i odmawiali różaniec. Również sala rozpraw szczelnie została wypełniona publicznością. Był tam też o. Tadeusz Rydzyk.
Sąd wysłuchał wystąpień stron. Przedstawiciele fundacji podnosili, że Krajowa Rada - w ich ocenie - w sposób dowolny zastosowała co najmniej 99 kryteriów oceny finansowej podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie.
Ich zdaniem KRRiT z góry też założyła, iż podmioty, które otrzymają koncesję, wystąpią o rozłożenie na raty opłaty koncesyjnej (w wysokości od 7 do 10 mln zł), gdy te nie złożyły jeszcze takich wniosków, a w wydanych decyzjach koncesyjnych określono, że opłata będzie wniesiona jednorazowo.
Reprezentujący fundację mecenas Benedykt Fiutowski podkreślał, że spośród podmiotów ubiegających się o miejsce na multipleksie tylko fundacja nie działa dla zysku, a w celu realizacji misji ewangelizacyjnej. A w związku z tym nie można jej czynić zarzutu z tego, że wykazuje straty na działalności operacyjnej, a utrzymuje się z datków (w ub.r. było to 17 mln zł).
Zaskarżona decyzja
Skarga fundacji dotyczy decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ze stycznia tego roku. Rada odrzuciła wówczas odwołanie Lux Veritatis od decyzji KRRiT z kwietnia 2011 r., rozstrzygającej konkurs na zagospodarowanie miejsc na pierwszym multipleksie (MUX-1). Wśród zwycięzców konkursu nie było fundacji redemptorysty, która ubiegała się o miejsce dla TV Trwam.
Decyzję Krajowej Rady Lux Veritatis zaskarżyła do sądu w lutym.
KRRiT wielokrotnie podkreślała, że nieprzyznanie Lux Veritatis miejsca na multipleksie nie oznacza, że wraz z wyłączeniem telewizji analogowej w Polsce (w lipcu 2013 r.) TV Trwam przestanie być dostępna dla odbiorców. Fundacja posiada koncesję na rozpowszechnianie programu drogą satelitarną - może on być odbierany za pomocą anten satelitarnych oraz w sieciach telewizji kablowej. W taki sam sposób po wyłączeniu nadawania analogowego rozpowszechniane będą dziesiątki programów, w tym m.in. TVN24, Polsat News, Religia TV czy Superstacja.
mac/fac
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24