Najpóźniej w środę ma zostać złożony wniosek posłów Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności zapisów Traktatu Lizbońskiego z Konstytucją RP - powiedział "Naszemu Dziennikowi" poseł PiS Antoni Macierewicz. Odrębny wniosek w tej sprawie, na początku listopada, planują złożyć także senatorowie partii.
Wniosek poselski, jak pisze gazeta, koncentruje się na dwóch zasadniczych kwestiach: na potwierdzeniu wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym lub orzeczeniu niezgodności traktatu z Konstytucją, bądź na uzyskaniu wskazówek dla parlamentu, dotyczących uzupełnienia krajowego prawodawstwa w zakresie kontaktów na linii Polska - Unia Europejska.
Znana jest również główna teza wniosku senatorów PiS. Ma się on skupiać wokół problemu przenikania się prawodawstwa unijnego i krajowego. Chodzi głównie o wyznaczenie wyraźnej i nienaruszalnej granicy, której prawodawstwo unijne, stanowione na bazie traktatu lizbońskiego, nie będzie mogło przekroczyć bez wcześniejszej zgody parlamentu krajowego.
Unia na nowym torze
Lech Kaczyński podpisał Traktat Lizboński 10 października, po tym, jak w drugim już referendum, za jego przyjęciem opowiedzieli się Irlandczycy. Polski prezydent uzależniał swój podpis właśnie od ich decyzji. Jedynym krajem, który nie ratyfikował jeszcze dokumentu są Czechy.
Większość przywódców państw europejskich podpisała Traktat Lizboński w grudniu 2007 r. Ma on usprawnić funkcjonowanie rozszerzonej UE dzięki uproszczonemu procesowi podejmowania decyzji i odejściu od prawa weta w około 40 dziedzinach. Traktat zakłada m. in. utworzenie stanowiska stałego przewodniczącego Rady Europejskiej oraz unijnej służby dyplomatycznej.
Źródło: Nasz Dziennik
Źródło zdjęcia głównego: TVN24