Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie widzi TV Trwam w naziemnej telewizji cyfrowej. Odrzuciła wniosek toruńskiej stacji o koncesję - pisze "Rzeczpospolita".
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis wnioskowała o koncesję na miejsce telewizji Trwam na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej.
Uprawnia ona do nadawania programów w technologii cyfrowej. Od 1 sierpnia 2013 r. telewizja cyfrowa zastąpi w pełni tradycyjną analogową. Jak twierdzi "Rzeczpospolita", brak tej koncesji może spowodować, że Trwam nie będzie dostępna m.in. w kablówkach.
W multipleksie MUX-2 koncesje mają już m.in. Polsat, TVN, TV Puls, w multipleksie MUX-3: wszystkie TVP, w tym TVP Kultura, TVP Historia. Od połowy grudnia uruchomiono kolejne programy nadawane na ostatnim wolnym multipleksie MUX-1, na którym chciała nadawać telewizja o. Rydzyka należąca do fundacji Lux Veritatis.
Telewizja Trwam nie znalazła się na liście koncesyjnej. KRRiT odrzuciła jej wniosek.
- Przy podejmowaniu decyzji dotyczącej przyznania koncesji brane pod uwagę było kryterium zapewnienia widzom różnorodnej oferty programowej – tłumaczy Katarzyna Twardowska, rzeczniczka KRRiT. I dodaje: - Ważnym kryterium było również zapewnienie powodzenia finansowego przedsięwzięcia, jakim jest uruchomienie nadawania przez wszystkie podmioty, które otrzymały koncesję.
KRRiT nie udziela jednak informacji o szczegółowych powodach odmowy wydania koncesji TV Trwam.
Trzystopniowa droga do koncesji
Koncesję na MUX-1 – poza TVP 1, TVP 2 i TVP Info – otrzymali nadawcy: Eska TV na nadawanie programu muzycznego (Eska TV), grupa ATM na program rozrywkowy (ATM Rozrywka TV), Spółka Stavka na program informacyjno-publicystyczno-poradnikowy (TTV) i spółka Lemon Records na nadawanie programu Polo TV popularyzującego polską muzykę. – Podmioty, które otrzymały koncesję, spełniły w ocenie KRRiT wymagane kryteria – zapewnia Twardowska.
Droga do koncesji jest trzyetapowa. Nadawca wypełnia kilkustronicowy formularz, który później opiniują departamenty KRRiT, m.in. prawny, programowy, ekonomiczno-finansowy. Decyzję ostateczną podejmuje rada KRRiT na posiedzeniu w formie uchwały.
Starający się o koncesję musieli złożyć m.in. sprawozdania finansowe z ostatnich dwóch lat, zaświadczenie z ZUS i skarbówki o niezaleganiu podatku i składek, wskazać wierzycieli, a także źródła finansowania nadawania, np. kredyt. Wnioskodawca musi szczegółowo opisać, jakie audycje, w jakim czasie chce nadawać i ile czasu z tego zajmują reklamy.
Fundacja Lux Veritatis nie komentuje sprawy. "Rzeczpospolita" chciała o to prosić o. Jana Króla, wicedyrektora stacji. - Jest niedostępny i będzie niedostępny prawdopodobnie przez miesiąc – usłyszała gazeta w fundacji.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24