Pojawia się podczas meczów, strajków i świąt państwowych. Towarzyszyła wszystkim powstaniom i konspiracyjnym inicjatywom opozycji w podziemiu. W piątek przypada jej święto: Dzień Flagi RP.
Przełom roku ’89, przystąpienie do UE, radość z przyznania organizacji Euro 2012 – wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyły narodowe barwy, dumnie niesione przez zwykłych obywateli. Po raz pierwszy od dawna flaga nie musi oznaczać u nas protestu, walki.
2 maja to święto flagi, warto więc powtórzyć instrukcję pokazywania symbolu naszego państwa. Zwłaszcza, że często nawet urzędnicy państwowi nie wiedzą, jak wywiesić flagę.
Do najsłynniejszej wpadki doszło, gdy na samochodzie prezydenta RP umieszczono flagę Monako (odwrócone barwy Polski). Innym razem, podczas przemówienia telewizyjnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego flaga UE przysłaniała flagę polską - powinno być odwrotnie. Niemal międzynarodowe kontrowersje wywołała rządowa pomyłka, gdy w poprzedniej kadencji pracownicy ministerstwa spraw zagranicznych pomylili flagi Rosji i Czech. Podczas powitania ministra spraw zagranicznych Rosji Sergieja Ławrowa, przed wejściem do pałacyku MSZ wisiały flagi naszych południowych sąsiadów. Pracownicy ministerstwa błyskawicznie naprawili swój błąd i zamienili flagi Czech na flagi Rosji.
O polskiej fladze ostatnio głośno było także w związku z nałożeniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji kary na TVN. Chodzi o emisję programu Kuby Wojewódzkiego, w którym popularny rysownik Marek Raczkowski wtykał polską flagę w psie odchody (jak wyjaśniano później, była to imitacja odchodów).
Instrukcja wywieszania flagi
Jak wywiesić poprawnie flagę państwową? Polska flaga państwowa ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Tak jest na całym świecie. Po układzie flag poznamy, w jakim jesteśmy kraju. Jeśli wywiesza się dwie flagi, to polską umieszczamy po prawej stronie, patrząc od strony budynku. Trzeba też pamiętać, że maszty muszą mieć taką samą wysokość, a flagi - taki sam wymiar. Jeśli chodzi o barwy - w pionowym układzie flagi kolor biały jest zawsze przy maszcie.
Przy trzech masztach najważniejszy jest maszt środkowy. Drugi jest po jego prawej stronie, a trzeci po lewej. Dlatego na maszcie środkowym wieszamy flagę polską, na prawym - flagę miejską (gminną, wojewódzką czy powiatową), a na lewym - flagę innego państwa albo Unii Europejskiej. Przy czterech flagach najważniejszy jest maszt skrajny prawy - potem kolejne. Przy pięciu - znowu centralny jest maszt środkowy, potem sąsiednie prawy i lewy, a na końcu skrajny prawy i lewy.
Jeśli ktoś nie ma masztów flagowych, nie powinien wywieszać flagi na dachu! Taki przywilej mają tylko agendy rządowe. Urząd Wojewódzki może wywiesić flagę na dachu, ale na przykład uczelni nie wolno tego zrobić.
W sklepach sprzedają też flagi z herbem Polski. Ludzie chętnie kupują, bo wydaje im się ładniejsza, czy może bardziej odświętna. Rzecz w tym, że taka flaga jest przewidziana dla niektórych urzędów czy instytucji, m.in. portów morskich czy lotniczych. Wzięło się to stąd, że flaga biało-czerwona w morskim kodzie sygnałowym oznaczała jednostkę pilotującą, więc polska bandera musiała się czymś odróżniać. I użyto herbu Polski.
Flaga narzędziem oporu
Znaczenie symboli narodowych zależy od tego, jak kształtował się dany naród. Inaczej wygląda to w Polsce, inaczej we Francji, jeszcze inaczej w Stanach Zjednoczonych. W Polsce mamy silnie zakorzenione przywiązanie do flagi jako narzędzia oporu. Towarzyszyła wszystkim powstaniom i konspiracyjnym inicjatywom opozycji w podziemiu.
Nawet strajkujący, domagający się podwyżki płac czy polepszenia warunków pracy, wykorzystują biało-czerwone sztandary. Szczególnie nobliwy stosunek do flagi mają mieszkańcy krajów Ameryki Łacińskiej, np. w Meksyku nie wolno jej prać. Gdy jest już bardzo zniszczona można ją spalić.
Dzień Flagi w wielu krajach jest obchodzony od dawna. Tak jest np. w państwach skandynawskich, na Litwie, w Estonii, Stanach Zjednoczonych.
Każdy ma prawo wywiesić flagę
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. Łączyło się to ze zmianami w prawie o godle, barwach i hymnie Polski. Po zmianie przepisów obowiązujących jeszcze od 1980 roku pozwolono każdemu na eksponowanie polskiej flagi w miejscach i pomieszczeniach. Warunkiem jest, aby polska flaga znajdowała się w miejscu, w którym otoczona będzie czcią i szacunkiem. Dzięki temu można jej użyć np. podczas wesela.
Data 2 maja nie została wybrana przypadkowo. W czasach PRL, po hucznych obchodach 1 Maja, ściągano pospiesznie flagi, żeby nie powiewały dwa dni później, w rocznicę Konstytucji 3 maja.
Dwa kolory
Dwa proste kolory, a budzą wiele emocji. Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
Polskie barwy narodowe mają jako jedne z nielicznych w świecie pochodzenie heraldyczne. 7 lutego 1831 roku Sejm Królestwa Polskiego podjął specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi. Wcześniej, obok barw biało-czerwonych, używane były także inne barwy. Biało-czerwone barwy stały się symbolem naszego państwa ponownie po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Defilady, msze i koncerty
W tym roku będzie, jak zwykle, uroczyście. Wszystko rozpoczęło się przed południem uroczystym podniesieniem flagi państwowej na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie.
Podczas uroczystości na Placu Zamkowym, które rozpoczęły się przemówieniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego punktualnie o godz. 11, wręczone zostały flagi narodowe i certyfikaty wyróżnionym jednostkom wojskowym, pokaz musztry paradnej oraz uroczysta defilada Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
Komorowski przypomniał podczas swojego wystąpienia, że "historia polskiej flagi rozpoczęła się od balu". - Powinniśmy czcić, wielbić szanować i myśleć o naszej fladze w kategoriach wielkiego doświadczenia narodowego, ale robić to w taki sposób, żeby było w tym jak najwięcej miejsca na radość - mówił marszałek.
Nadane przez prezydenta flagi narodowe i certyfikaty otrzymało osiem jednostek Wojska Polskiego. Wyróżnione jednostki to: 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana im. generała broni Józefa Dowbor-Muśnickiego, 1. Brzeska Brygada Saperów im. Tadeusza Kościuszki, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Oliwski Ośrodek Elektroniczny im. admirała Arendta Dickmana, 1. Pułk Specjalny Komandosów, Szefostwo Ruchu i Transportu Wojsk, Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej im. gen. brygady Franciszka Sznajdy, 15. Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia.
Po uroczystej defiladzie na Placu Zamkowym zaplanowano koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego pt.: "... a na tej fladze biel jest i czerwień". Natomiast wieczorem, o godz. 18, w Katedrze Polowej WP biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski odprawi mszę świętą z okazji uroczystości odpustowych ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święta Flagi.
Z kolei o 12:00 Fundacja Kto Ty Jesteś organizuje swój "Spacer Flagi", który wyruszy z Placu Zamkowego i przejdzie dalej Traktem Królewskim pod Belweder. Fundacja za swój cel stawia "dążenie do zwiększenia prestiżu flagi Rzeczypospolitej Polskiej".
Flagę uczcimy nie tylko w stolicy i nie tylko dziś
Z kolei w sobotę 3 maja działacze PiS - już po raz kolejny - będą rozdawać biało-czerwone flagi mieszkańcom Warszawy i miejscowości podwarszawskich. Planują rozdać ich kilkadziesiąt tysięcy. W ten sposób chcą zachęcić warszawiaków do manifestowania patriotyzmu i uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Dzień Flagi to jednak nie tylko Warszawa. Nieodłącznym jego punktem jest podniesienie flagi, np. w Gdyni na maszt centralny przed Płytą Marynarza Polskiego. Ponadto w Gdyni zaplanowano pokaz musztry paradnej na Skwerze Kościuszki w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. We Wrocławiu zaś, na rynku głównym, odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Śląskiego Okręgu Wojskowego.
Źródło: tvn24.pl, PAP, onet.pl
Źródło zdjęcia głównego: internauta