"Władze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (...) nigdy nie otrzymały od posła Andrzeja Halickiego propozycji poprawki do ustawy, która umożliwiałaby tzw. ograniczony ubój rytualny wykonywany na potrzeby lokalnej społeczności" - piszą w oświadczeniu władze Związku. Podkreślają, że ich przedstawiciel nie brał też udziału w konsultacjach nt. ewentualnej poprawki. Mówił o nich w "Tak jest" w TVN24 poseł PO Andrzej Halicki.
Poseł Halicki przypomniał fragment swojego sejmowego wystąpienia podczas drugiego czytania ustawy, w którym mówił o możliwości wprowadzenia poprawki umożliwiającej ubój rytualny na użytek społeczności lokalnej. Powiedział w "Tak jest", że wprowadzenie takiej poprawki było możliwe.
- Mało tego, na ten temat była konsultacja. W ramach spotkania klubowego, z ministerstwem rolnictwa również - powiedział poseł.
Na te słowa natychmiast zareagował drugi gość programu, Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski. - Konsultacje z nami? - pytał. - Nie, z ministerstwem rolnictwa... - odpowiedział Halicki.
- Pan poseł powiedział, że były konsultacje z Gminą Żydowską - odpowiedział Schudrich. - Nie, ja powiedziałem, że nikt nie był zainteresowany takim zapisem - ripostował poseł.
- Nikt mnie nie pytał. Ja dzwoniłem do pana posła 10 dni temu i pan poseł powiedział, że się nie chce spotkać ze mną. Było mi przykro. My rozmawialiśmy przez telefon. To nie jest konsultacja. To była rozmowa. Konsultacje to jest papier, propozycje - podkreślił Schudrich.
Dementi
Do słów Halickiego odniosły się w oświadczeniu - kilka godzin po dyskusji w TVN24 - władze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce.
"Władze Związku (...) skierowały dziś do posła Andrzej Halickiego (PO) kilka pytań dotyczących jego medialnych wypowiedzi nt. uboju rytualnego, w których podał nieprawdziwe informacje o rzekomo przeprowadzonych z przedstawicielami społeczności żydowskiej konsultacjach nt. poprawki do ustawy" - czytamy w komunikacie.
"W piśmie zapytaliśmy posła m.in. o to, z kim przeprowadzone zostały rządowe konsultacje nt. poprawki do projektu ustawy o ochronie zwierząt? Czy rząd oficjalnie wystąpił o stanowisko Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP? W jakim trybie propozycje rządu dotyczące zagwarantowania wspólnotom religijnym realizowania uboju na własne potrzeby zostały skonsultowane z przedstawicielami społeczności żydowskiej?" - piszą autorzy.
I przypominają posłowi wypowiedź z "Faktów po Faktach" w TVN24 z 13 lipca, w której miał powiedzieć, "że nikt (ani ministerstwo, ani PSL, ani nawet wspólnoty) nie chciał przepisu umożliwiającego ubój rytualny na potrzeby lokalnej społeczności".
"W dzisiejszym programie na antenie TVN24 pan poseł wyjaśnił, że konsultacje dotyczące ewentualnej poprawki do ustawy konsultowane były w ramach spotkań klubowych w sejmie. Należy podkreślić, że nie brał w nich udziału przedstawiciel Zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce" - głosi oświadczenie.
Bez propozycji
"Oświadczamy, że władze Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP – organizacji uprawnionej do konsultowania wszystkich spraw związanych z funkcjonowaniem wspólnoty religijnej Żydów – nigdy nie otrzymały od posła Andrzeja Halickiego propozycji poprawki do ustawy, która umożliwiałaby tzw. ograniczony ubój rytualny wykonywany na potrzeby lokalnej społeczności" - stwierdzają władze Związku.
Podkreślają gotowość "do podjęcia w każdej chwili rozmów ze stroną rządową na temat możliwości przywrócenia prawa, które umożliwiłoby gminom żydowskim realizację ich obowiązku dbania o potrzeby religijne swoich członków, także w zakresie zaopatrzenia w koszerne mięso".
Decyzja Sejmu
W piątek Sejm odrzucił rządowy projekt ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny. Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt powstał po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który orzekł, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był tego rodzaju ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Krytycznie o decyzji Sejmu wypowiedziało się MSZ Izraela, a także społeczność żydowska, w tym naczelny rabin Polski Michael Schudrich i reprezentujący gminy żydowskie Piotr Kadlcik, a także Amerykański Komitet Żydowski (AJC) i działająca w USA żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL). "Policzek wymierzony w nas, ale przede wszystkim w Konstytucję RP, która powinna gwarantować prawa wyznaniowe wszystkim obywatelom" - tak zakaz uboju rytualnego skomentował z kolei mufti RP Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.
Autor: mn//gak/zp / Źródło: tvn24.pl, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24