Ponad połowa Polaków jest za całkowitym zniesieniem abonamentu, ale niemal tyle samo nie chce prywatyzacji telewizji publicznej – takie są wyniki sondażu, który w sobotę i niedzielę przeprowadził TNS OBOP na zlecenie "Dziennika".
Sondaż pokazuje, że 56 proc. ankietowanych chce całkowitego zniesienia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Przeciwnego zdania jest 35 proc. respondentów.
52 proc. badanych opowiedziało się przeciw prywatyzacji mediów publicznych. Z kolei ich prywatyzacji chce 31 proc. ankietowanych.
"Realizujemy oczekiwania społeczne"
- Wyniki sondażu potwierdzają, że znosząc abonament, realizujemy oczekiwania społeczne. Polacy doskonale zdają sobie sprawę, że likwidacja tej daniny nie zagrozi interesom tak potężnej spółki, jaką są media publiczne - nie kryje satysfakcji Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej, szefowa sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Jednocześnie zapewnia, że PO nie zamierza prywatyzować publicznych mediów.
Likwidacja abonamentu jest zła
Z kolei zdaniem Jana Ołdakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości likwidacja abonamentu osłabi pozycję tych mediów. - Z tym problemem boryka się teraz Holandia, która zniosła opłaty na publiczne środki przekazu. Przypuszczam, że 99 proc. społeczeństwa opowiedziałoby się za zniesieniem podatków, co nie znaczy, że tak powinno być - przekonuje poseł PiS.
W ostatni piątek Sejm zwolnił emerytów, rencistów i bezrobotnych z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Głosowanie poprzedziła wielka awantura. Zgodnie z nowymi przepisami abonamentu nie będą musieli opłacać emeryci i trwale niezdolni do pracy renciści, bezrobotni, uprawnieni do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.
Źródło: "Dziennik"
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl