Na serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego można sprawdzić, które kąpieliska i inne akweny wodne na terenie kraju zostały zamknięte. W środę, 7 sierpnia, z powodu zakwitu sinic zamknięto dwadzieścia kąpielisk nad jeziorami i innymi kąpieliskami śródlądowymi na terenie całej Polski.
Sinice są jednym z najczęstszych przyczyn zamykania kąpielisk w całej Polsce. Bakterie zakwitają w trakcie słonecznych, ciepłych, bezwietrznych i suchych dni. Osoby, które miały z nimi kontakt, pływały w wodzie albo się jej napiły, mogą zauważyć u siebie problemy zdrowotne. Regularne badania sanepidu pozwalają na bieżąco informować o akwenach wodnych, w których pojawiły się sinice.
Sinice w jeziorach 2024. Mapa zamkniętych kąpielisk
Z danych zamieszczonych w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego 7 sierpnia, wynika, że wśród kąpielisk nad jeziorami, zbiornikami i zalewami na terenie kraju, na ten moment zamknięte z powodu sinic zostały:
- Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko śródlądowe "Dąbie" w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko nad Jeziorem Drawsko przy ulicy Drahimskiej w Czaplinku (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko nr 1 - nad jeziorem Trzesiecko przy ul. Mickiewicza "plaża miejska" w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielsko nr 3 nad jeziorem Trzesiecko "Mysia wyspa" w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie),
- Kąpielisko Logo w Trzciance nad jeziorem Długim w Trzciance (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko Nowa Plaża w Trzciance nad jeziorem Sarcze (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko nad jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko nad Jeziorem Strykowskim w miejscowości Strykowo (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko Miejskie w Środzie Wielkopolskiej nad Zalewem Średzkim (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko Przystań Gosławice na Jeziorze Pątnowskim przy Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym ul. Rybacka 7 w Koninie (woj. wielkopolskie),
- Kąpielisko "Szperek" w Przygodzicach (woj. wielkopolskie),
- Zalew Kluczbork nad rzeką Stobrawą w Ligocie Górnej (woj. opolskie),
- Kąpielisko przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany nad jeziorem Paprocany w Tychach (woj. śląskie),
- Kąpielisko na sztucznym zbiorniku rzeki Pilicy w Smardzewicach (woj. łódzkie),
- Kąpielisko "Patyki" nad rzeką Pilsią w Kolonii Łobudzice (woj. łódzkie),
- Kąpielisko Miejskie nad rzeką Kamionką w Siemiatyczach (woj. podlaskie),
- Dzika Plaża nad Zalewem Zegrzyńskim w Nieporęcie (woj. mazowieckie),
- Kąpielisko nad Zalewem Nowomiejskim w Nowym Mieście (woj. mazowieckie),
- Kąpielisko nad jeziorem miejskim w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie).
Gdzie można się kąpać?
Wszystkie zamknięte kąpieliska na terenie kraju zostały zaznaczone na czerwono na interaktywnej mapie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. GIS regularnie ją aktualizuje. Znajdziecie na niej informacje o tym, w jakim stanie jest woda w polskich kąpieliskach - na zielono zaznaczono miejsca, gdzie można się bezpiecznie kąpać.
Interaktywna mapa z zaznaczonymi kąpieliskami i innymi akwenami wodnymi dostępna jest także na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Czym są sinice i jak mogą nam zaszkodzić?
Sinice są bakteriami, które zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na naszej planecie. Mogą się osiedlać w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Można je znaleźć m.in. w glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, w gorących źródłach, w wodach słonych i słodkich.
Bakterie są odporne na złe warunki tlenowe, tolerują wysokie wartości pH, a gdy nie ma ich za dużo są ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych.
Zakwit sinic ogranicza ilość tlenu i światła, które nie mogą dotrzeć do głębszych warstw wody, powodując tym samym obumieranie żyjących tam organizmów, co powoduje brzydki wygląd i zapach wody.
Sezonowe pojawianie się sinic jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Wpływa na to m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza, słaby wiatr, brak opadów czy niewielkie mieszanie kolumny wody.
Ze względu na czynniki pogodowe nie da się przewidzieć, gdzie i kiedy pojawią się sinice, ani na jak długo. Z reguły miejsca mniej osłonięte od wiatru, z mniejszym falowaniem i mieszaniem wód narażone są na dłuższe utrzymywanie się zakwitu wody sinicami.
Niektóre z sinic występujące w wodach, produkują toksyny, które mogą wywołać u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, wysypkę na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, wymioty, biegunkę, gorączkę, a także bóle mięśni i stawów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24