Do 12 lat więzienia grozi sześciu mężczyznom, którzy usłyszeli zarzuty oszustw za pośrednictwem internetu na szkodę jednego z międzynarodowych portali sprzedażowych. - Podejrzani tak wprowadzali w błąd internetową platformę handlową, że mogli jednocześnie otrzymać zamówione produkty, jak i zwrot wpłaconych za nie pieniędzy - informują śledczy. W ten sposób sprawcy wyłudzili co najmniej ćwierć miliona złotych.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi Wydział w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie. Jak poinformował we wtorek Krzysztof Ciechanowski, rzecznik rzeszowskiej prokuratury okręgowej, w sprawie dotychczas zatrzymano sześć osób w wieku od 23 do 27 lat, wszyscy są mieszkańcami woj. podkarpackiego.
Osoby te miały w latach 2019-2020, działając na terenie Polski, zajmować się składaniem zamówień na sprzęt elektroniczny, wykorzystując przy tym nieprawdziwe dane osobowe i adresowe.
Otrzymywali zamówione produkty i zwrot wpłaconych za nie pieniędzy
- Podejrzani tak wprowadzali w błąd internetową platformę handlową, że mogli jednocześnie otrzymać zamówione produkty, jak i zwrot wpłaconych za nie pieniędzy. Z ustaleń wynika, że działając wspólnie i w porozumieniu, w latach 2019-2020 osiągnęli korzyść majątkową, która na ten moment została oszacowana na kwotę przekraczającą 250 tysięcy złotych - przekazał prokurator Ciechanowski.
Dodał, że na podstawie zebranych informacji funkcjonariusze Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wraz z funkcjonariuszami z Wydziałów w Poznaniu, Lublinie, Krakowie i Kielcach zatrzymali na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i wielkopolskiego sześć osób. Zabezpieczyli także szereg urządzeń elektronicznych, w tym wyłudzonych przez internet, a także karty sim, telefony komórkowe oraz dokumentację bankową.
Zaznaczył, że sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.
Usłyszeli zarzuty, do których się nie przyznali
Zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące m.in. dokonania szeregu oszustw poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, a także podrabiania dokumentów.
Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Jak poinformował rzecznik rzeszowskiej prokuratury okręgowej, podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Złożyli wyjaśnienia, jednak z uwagi na dobro śledztwa oraz fakt, że ma ono charakter rozwojowy, na obecnym etapie prokuratura nie ujawnia ich treści. Nie podaje także więcej szczegółów.
Pięciu w areszcie, jeden z dozorem
Wobec pięciu osób Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował, na wniosek prokuratury, areszt na trzy miesiące.
Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenie majątkowe oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.
Wszyscy podejrzani nie byli dotychczas karani.
Źródło: tvn24.pl/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości