Byli ministrowie zdrowia zgodnie opowiedzieli się za referendum w sprawie prywatyzacji szpitali. - Jestem wielkim przeciwnikiem "antyreformy" służby zdrowia - grzmiał po konsultacjach u prezydenta Zbigniew Religa. - Pacjenci powinni współdecydować - wtórował Marek Balicki.
Lech Kaczyński zaprosił Marka Balickiego i Zbigniewa Religę na konsultacje przed sejmowym głosowaniem w tej sprawie. - Jest niedopuszczalne, żeby środki z powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych były kierowane do szpitali, które kierują się zasadą maksymalizacji zysku. Spowoduje to zmniejszenie liczby świadczeń i pogorszenie ich jakości - uważa Balicki.
Zdaniem byłego ministra w rządzie Leszka Millera przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego ma sens tylko wtedy, gdy większość udziałów będzie należała do samorządu lub Skarbu Państwa. Według Balickiego powinni o tym zadecydować obywatele w referendum. Tego samego zdania jest Zbigniew Religa.
Religa: rynek wszystkiego nie rozwiąże
- Jeżeli ustawy zaproponowane przez PO dzisiaj w Sejmie przejdą, uważam referendum za konieczne. Ustawa o komercjalizacji w służbie zdrowia nie rozwiązuje niczego, a może doprowadzić do wielkiego nieszczęścia - przestrzegał.
Według niego, po pierwsze komercjalizacja szpitali "to jest myślenie, że rynek rozwiąże wszystko i państwo przestaje być odpowiedzialne za zdrowie". Po drugie, jak podkreślił, komercjalizacja oznacza działanie dla zysku. - Szpitale będą broniły się przed przyjmowaniem pacjentów, którzy są nieopłacalni - mówił Religa.
Posłowie będą głosować ws. reformy
We wtorek Sejm ma głosować nad sześcioma projektami ustaw zdrowotnych, zakładającymi m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom.
Chodzi o poselskie projekty: o zoz-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Posłowie będą także głosować nad projektem ustawy wprowadzającej reformy. W ubiegłym tygodniu, podczas drugiego czytania, kluby zgłosiły do nich liczne poprawki.
Sejmowa komisja zdrowia poparła m.in. zmianę zakładającą, że spółki zarządzające zakładami opieki zdrowotnej otrzymają ich nieruchomości tylko w dzierżawę. Poprawkę zgłosiła Lewica, a poparło ją PO. Posłowie tych klubów uważają, że to rozwiązanie uniemożliwi likwidację spółek prowadzących zoz-y, w celu sprzedaży ich nieruchomości.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: video: TVN24; fot.: PAP