Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (70 procent) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 61 procent zaufania, a szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i wicepremier Beata Szydło - po 49 procent. Liderem rankingu nieufności jest przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, nie ufa mu 46 procent.
CBOS w kwietniowym sondażu zwrócił uwagę, że niekwestionowanym liderem rankingu społecznego zaufania pozostaje prezydent Duda. Od sierpnia ubiegłego roku notowania prezydenta niezmiennie kształtują się na wysokim poziomie, wyższym niż we wcześniejszym okresie jego prezydentury i ulegają jedynie niewielkim wahaniom - podkreślono.
Największe zaufanie
W kwietniu zaufanie do prezydenta Andrzeja Dudy wyraziło 70 procent ankietowanych, o 1 punkt procentowy więcej niż w marcu. Prezydentowi nie ufa 18 procent badanych (spadek o 1 punkt procentowy). 9 procent deklaruje obojętność.
Drugie miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem polityków zajmuje premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 61 procent badanych (wzrost o 1 punkt procentowy w stosunku do marca). Premierowi nie ufa 17 procent respondentów (spadek o 2 punkty procentowe). 15 procent deklaruje obojętność.
Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro cieszy się 49-procentowym zaufaniem (wzrost o 5 punktów procentowych), 33 procent badanych nie ufa mu (spadek o 2 punkty procentowe). 13 procent badanych deklaruje obojętność.
Takim samym poziomem zaufania jak Ziobro cieszy się wicepremier Beata Szydło (49 procent), co oznacza spadek o 3 punkty procentowe. Nie ufa jej 35 procent badanych (wzrost o 3 punkty procentowe), 13 procent jest obojętnych.
Wśród polityków opozycji największym zaufaniem (48 procent - bez zmian) cieszy się Paweł Kukiz. Nie ufa mu 21 procent badanych (spadek o 3 punkty procentowe). Obojętność wobec lidera Kukiz'15 wyraża 20 procent ankietowanych.
Komu Polacy nie ufają?
W kwietniu z największą nieufnością spotykał się lider PO Grzegorz Schetyna - 46 procent (spadek o 5 punktów procentowych). Ufało mu 21 procent badanych (bez zmian). Obojętność wyraziło 20 procent.
Na drugim miejscu pod względem nieufności znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu nie ufa 41 procent badanych (spadek o 1 punkt procentowy). Zaufanie do lidera PiS deklaruje 42 procent (wzrost o 1 punkt procentowy); obojętność - 13 procent badanych.
Trzecie miejsce w rankingu nieufności zajęła wicepremier Beata Szydło - 35 procent wskazań.
Kolejne pozycje zestawienia
Na kolejnych pozycjach w zestawieniu zaufania znaleźli się: minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska (40 procent zaufania, 12 procent nieufności), szef MON Mariusz Błaszczak (40 procent zaufania, 25 procent nieufności), minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (33 procent zaufania, 30 procent nieufności), prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (30 procent zaufania, 14 procent nieufności).
Minister kultury Piotr Gliński cieszy się zaufaniem 29 procent badanych, nie ufa mu 19 procent, marszałek Senatu Stanisław Karczewski cieszy się 28-procentowym zaufaniem, nie ufa mu 15 procent ankietowanych. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otrzymał 27 procent zaufania, 20 procent nieufności.
Liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka może liczyć na 26-procentowe zaufanie, nie ufa jej 16 procent badanych, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer otrzymała zaufanie na poziomie 25 procent, nie darzy jej zaufaniem 24 procent badanych.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz spotyka się z 24- procentowym zaufaniem i 6-procentową nieufnością. Jednocześnie 53 procent badanych nie zna szefa polskiej dyplomacji. 22 procent respondentów ufa ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Joachimowi Brudzińskiemu, 17 procent mu nie ufa.
Przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego obdarza zaufaniem 17 procent badanych, 20 procent mu nie ufa. Ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu ufa 15 procent ankietowanych, 4 procent mu nie ufa, a 68 procent deklaruje, że go nie zna.
Szydło ze znaczącym pogorszeniem notowań
CBOS podsumowuje, że jedynym politykiem, w przypadku którego rejestrujemy w kwietniu znaczące statystycznie pogorszenie notowań, jest była premier Beata Szydło.
- Wydaje się, że mimo pewnej poprawy klimatu wokół rządzących, do czego - jak można sądzić - przyczyniła się między innymi interwencja Jarosława Kaczyńskiego w kwestii nagród dla ministrów, a także poczynione w tym zakresie obietnice, badani nie zapomnieli premier Szydło jej wystąpienia w sprawie nagród, jakie przyznała sobie oraz członkom swojego gabinetu - ocenił CBOS.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (335) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 5–12 kwietnia 2018 roku na liczącej 1102 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Autor: kb//kg / Źródło: PAP