Na pewno nie ma środków na 15-procentowe podwyżki dla policjantów, natomiast pracujemy nad tym, żeby były środki na kwestie mieszkaniowe - powiedział w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak, pytany o protest policjantów. Zarząd Główny NSZZ Policjantów ogłosił ogólnokrajową akcję protestacyjną w związku z brakiem porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, między innymi w sprawie braku podwyżek. - Siedzimy przy stole, rozmawiamy, składamy stronie związkowej bardzo poważne propozycje - zapewnił minister.
Zarząd Główny NSZZ Policjantów ogłosił ogólnokrajową akcję protestacyjną. "Od wielu miesięcy staraliśmy się prowadzić rozmowy z rządem, apelując o poprawę warunków pracy policjantów, o zapewnienie adekwatnych wynagrodzeń, a także o zwiększenie środków na rozwój i modernizację służb mundurowych, które stanowią fundament bezpieczeństwa obywateli. (...). Niestety, pomimo wielokrotnych spotkań, prób negocjacji oraz gotowości do kompromisu, MSWiA nie wykazało żadnej chęci do faktycznego rozwiązania naszych problemów. Zamiast prowadzić dialog, konsekwentnie odrzucano nasze postulaty, ignorując potrzeby i oczekiwania funkcjonariuszy policji" - oświadczyli funkcjonariusze.
W poniedziałek do sprawy odniósł się szef MSWiA Tomasz Siemoniak. - Na pewno nie ma środków na 15-procentowe podwyżki dla policjantów, natomiast pracujemy nad tym, żeby były środki na kwestie mieszkaniowe, które i przez samych funkcjonariuszy, komendantów czy związki zawodowe są podnoszone jako absolutnie temat numer jeden - skomentował w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
- Siedzimy przy stole, rozmawiamy, składamy stronie związkowej bardzo poważne propozycje w takich obszarach, które zostały nam wskazane - podkreślił minister, bezpośrednio odnosząc się do kwestii dodatków mieszkaniowych dla funkcjonariuszy podległych MSWiA.
Tomasz Siemoniak przypomniał, że w Radzie Dialogu Społecznego jest postulat, by dla całej sfery budżetowej podwyżki wyniosły 15 proc. Jednocześnie na początku tego roku dla sfery budżetowej, także dla funkcjonariuszy MSWiA, w tym policjantów, były podwyżki o 20 proc. - Wydaje mi się, że tutaj taka akcja jest niewłaściwa - ocenił minister.
W rozmowie podkreślił również, że stara się rozwiązywać różne problemy dotyczące podwyżek czy np. kwestii mieszkaniowych policjantów. Dodał, że liderzy związkowi dokładnie wiedzą, ile jest pieniędzy w budżecie.
Ogólnokrajowy protest policji
"Protest będzie trwał do momentu, aż władze wykażą wolę do poważnych negocjacji i podjęcia realnych działań zmierzających do realizacji naszych postulatów. To MSWiA ponosi pełną odpowiedzialność za to, że sytuacja doprowadziła do eskalacji napięcia i zmusiła nas do podjęcia tej decyzji" - zapowiedzieli funkcjonariusze.
Według nich akcja protestacyjna ma na celu obronę godności funkcjonariuszy, poprawę warunków pracy w policji oraz zapewnienie, że służba ta będzie w przyszłości w pełni efektywna i profesjonalna.
Już w październiku informowaliśmy w tvn24.pl, że w policyjnych szeregach coraz bardziej szerzy się "grypa", która była formą strajku włoskiego, a biorący w nim udział policjanci w całym kraju brali zwolnienia lekarskie. Nie kontrolowały go związki zawodowe i nie było żadnych oficjalnych informacji w jego zakresie.
- Jako odpowiedzialny związek zawodowy nigdy nie namawialiśmy do masowego udawania się do lekarza w celu stwierdzenia, czy policjanci są chorzy, czy też nie. Nasze działania polegają na czymś innym. (…) W dniach 30 października - 12 listopada zachęcamy policjantów, jak i pracowników policji, do udania się na badania profilaktyczne - mówił na jednej z konferencji prasowych sierżant sztabowy Jacek Łukasik, Przewodniczący Komitetu Protestacyjnego policyjnej "S" , odwołując się do działań protestujących.
Postulaty związkowców
Związkowcy z NSZZ Policjantów postulują m.in. o waloryzację pensji o 15 proc., powszechne świadczenia mieszkaniowe na wzór tych otrzymywanych przez żołnierzy i ogólną poprawę warunków pracy policjantów.
W połowie października szef MSWiA powołał wiceministra Wiesława Szczepańskiego na pełnomocnika do spraw współpracy ze związkami zawodowymi. Od tego czasu odbywają się spotkania w ramach Zespołu do spraw poprawy warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy służb podległych MSWiA. Biorą w nich udział zarówno przedstawiciele resortu jak i związkowcy.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP