Utrzymanie niezależności prokuratury, zwiększenie kompetencji prokuratora generalnego, włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej - takie m.in. założenia znalazły się w nowej ustawie o prokuraturze, którą przedstawił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.
Gowin mówiąc o zmianach w prawie, powiedział, że jednym z elementów nowej ustawy jest utrzymanie niezależności prokuratury.
- Równocześnie rząd doszedł do wniosku, że potrzebne jest zwiększenie demokratycznej kontroli nad pracą prokuratury i zwiększenie transparentności jej działania - powiedział minister sprawiedliwości.
- Tutaj odpowiednim narzędziem będzie przede wszystkim składanie przez prokuratora generalnego sprawozdania nie tylko na ręce prezesa rady ministrów, ale też Sejmu - dodał.
Wyjaśnił, że posłowie będą debatować na sprawozdaniem prokuratora generalnego, jednak bez możliwości głosowania w tej sprawie, żeby nie było politycznej presji.
Rząd ma też wyznaczać kierunki polityki karnej, które jak wyjaśnił Gowin, nie będą obligatoryjne. - Nie będą ograniczały jej niezależności, natomiast prokurator generalany będzie zobowiązny odnosić się do tych kierunków w sprawozdaniu - powiedział minister sprawiedliwości. I dodał: - Będzie to więc element społecznego dialogu między rządem a prokuraturą, jak i prokuraturą i społeczeństwem.
"Prokurator ma związane ręce"
Gowin podkreślił, że resort chce w nowych przepisach nie tylko utrzymać niezależność prokuratury, ale też równocześnie zwiększyć kompetencje prokuratora generalnego, w tym m.in. kadrowe.
- Niezależna prokuratura będzie funkcjonować dobrze, jeśli na jej czele stać będzie osoba mająca szerokie kompetencje - zaznaczył minister sprawiedliwości. Przy obecnych rozwiązaniach prawnych - jak dodał Gowin - "prokurator generalny ma często związane ręce", chociażby w sprawach kadrowych.
Kolejne zmiany: to głęboka, wewnętrzna reorganizacja prokuratury oraz włącznie prokuratury wojskowej do cywilnej.
Autor: MAC/fac / Źródło: tvn24.pl