Internetowa kampania odniosła skutek: premier przyjmie blogerów i przedstawicieli organizacji zajmujących się Internetem. Jak dowiedział się tvn24.pl, w piątek będą mogli zgłosić premierowi swoje wątpliwości odnośnie nowelizacji ustawy hazardowej. Na razie na portalach społecznościowych zbierają pytania.
Jak dowiedział się portal tvn24.pl, do spotkania dojdzie w piątek w Sali Świetlikowej w Kancelarii Premiera.
Od 19 stycznia, czyli od przyjęcia przez rząd projektu „Ustawy o zmianie ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw” trwa internetowa kampania przeciw jej przyjęciu. Kontrowersje budzi zwłaszcza obecny w projekcie rejestrze Stron i Usług Niedozwolonych, który, zdaniem jego przeciwników, stanowi furtkę do wprowadzenia cenzury, ogranicza prawa obywatelskie, wreszcie jest praktycznie niemożliwy do skutecznego stosowania. Rządowi dostało się też za brak konsultacji społecznych z najbardziej zainteresowanymi, czyli organizacjami zajmującymi się internetem, telekomunikacją i prawem.
Władze zauważyły protest
O sprawie napisali wpływowi blogerzy i media, a internauci zaczęli się organizować. Na portalach społecznościowych zaczęły powstawać profile i strony, których użytkownicy – mniej lub bardziej parlamentarnie – dawali wyraz swoim zastrzeżeniom co do ustawy. W Warszawie i Wrocławiu przeciwnicy noweli wyszli nawet na ulice, ale demonstracje nie były zbyt liczne. Za to spora rzesza osób – ponad 70 tysięcy – podpisała się pod listem do prezydenta.
Po tygodniu oddolny ruch zauważyły władze. W środę z internautami i i przedstawicielami organizacji społecznych spotkał się szef doradców premiera Michał Boni. W piątek przyjęli ich szef kancelarii prezydenta Władysław Stasiak oraz Roman Wilkoszewski, doradca prezydenta ds. mediów.
Debata on-line
Debata z premierem ma się odbyć - jak czytamy na stornach KPRM - jednocześnie w formie tradycyjnej, z udziałem grupy internautów oraz wirtualnej, z wykorzystaniem dostępnych serwisów społecznościowych. Będzie ja można śledzić dzięki transmisji on-line na stronie szefa rządu.
Już teraz zbierane są pytania, które przedstawiciele internautów zadadzą Donaldowi Tuskowi. Swoje propozycje można umieszczać na Facebooku na stronie ZapytajPremiera, na stronie spotkania na GoldenLine w komentarzach, oraz na Blipie, Flakerze i Twitterze (pytanie musi być oznaczone tagiem #zapytajpremiera)
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, PAP