O przekazywanie datków na stypendia dla młodzieży zamiast kupowania kwiatów i wieńców na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego zaapelował administrator diecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło. Jak dodał, "jest przekonany, że tego życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef". Trumna z ciałem abpa Życińskiego w weekend jest wystawiona w jednym rzymskich kościołów.
W komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej bp Cisło napisał, że "abp. Życińskiemu szczególnie bliska była idea inspirowania młodych ludzi myślą i nauczaniem Jana Pawła II".
- Temu celowi służyć ma tworzone w Lublinie z inicjatywy abp. Życińskiego Centrum Jana Pawła II - czytamy w komunikacie. - Dlatego też proszę, aby zamiast wieńców i kwiatów zwykle kupowanych z okazji pogrzebu złożyć ofiarę, która będzie przekazana na stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z naszej archidiecezji. Jestem przekonany, że tego życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef - napisał bp Cisło.
Pieniądze do puszek
Pieniądze będzie można wrzucać do puszek podczas pogrzebu - poinformował kanclerz lubelskiej kurii ks. Wojciech Pęcherzewski.
Ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w ndchodzącą sobotę w tzw. krypcie biskupów w podziemiach archikatedry lubelskiej, gdzie pochowani są biskupi lubelscy: Marian Fulman, który zmarł w 1945 r. i Piotr Kałwa, zmarły w 1974 r. - Trwają już przygotowania sarkofagu dla abp. Życińskiego - dodał ks. Pęcherzewski.
Prymas Polski odprawi msze za zmarłego
W sobotę wieczorem w polskim kościele pod wezwaniem św. Stanisława mszę za zmarłego odprawił prymas Polski Józef Kowalczyk. Trumna z ciałem zmarłego pozostanie w świątyni tam do czasu transportu do Polski.
Wierni będą mogli oddawać hołd zmarłemu metropolicie lubelskiemu w sobotę do godziny 22 i przez całą niedzielę, od godz. 8 do 22.
Msze i wpisy do ksiąg kondolencyjnych
We wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej odprawiane są msze święte i odmawiane modlitwy w intencji zmarłego metropolity. Wierni wpisują się do ksiąg kondolencyjnych, które wyłożone są m.in. w archikatedrze lubelskiej, siedzibie kurii i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kondolencje można też składać za pośrednictwem internetu.
Żałoba nie została ogłoszona, ale wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zaapelowała do mieszkańców regionu oraz organizatorów imprez masowych o rozważenie rezygnacji w najbliższych dniach "z działań, które mogłyby ranić uczucia osób pogrążonych w smutku i żałobie".
Kondukt żałobny przejedzie przez Polskę
Trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przywieziona we wtorek do Tarnowa, gdzie zmarłego pożegnają wierni tamtejszej diecezji - arcybiskup Życiński był ordynariuszem diecezji tarnowskiej w latach 1990-1997.
W środę metropolitę lubelskiego pożegnają wierni w Chełmie. W tamtejszej bazylice o godz. 18 zostanie odprawiona msza św. żałobna. Jeszcze tego samego dnia trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona do Seminarium Duchownego w Lublinie, gdzie również zaplanowane są modlitwy.
W czwartek o godz. 16 z Seminarium Duchownego trumna zostanie przewieziona do kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam odprawione zostaną nieszpory żałobne i wierni będą czuwać przy zmarłym.
W piątek o godz. 12.15 w kościele KUL społeczność Uniwersytetu i środowisk akademickich Lublina będzie się modlić w intencji abp Życińskiego podczas uroczystej mszy św. Następnie kondukt żałobny przejdzie przez centrum Lublina do archikatedry. Tam wieczorem o godz. 19.00 odprawiona zostanie kolejna msza św.
Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w archikatedrze w sobotę o godz. 11. Po niej ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w krypcie archikatedry.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24