- Podejrzani o niektóre przestępstwa znajdują się pod wpływem alkoholu. Znacznie rzadziej był to wpływ środków odurzających - poinformowała podinsp. Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.
Jak informuje policja, w co drugim przypadku podejrzanych o przestępstwa dorosłych i w co czwartym dotyczącym nieletnich została ustalona ich trzeźwość w momencie popełnienia przestępstwa. Badaniom trzeźwości poddano 229 365 podejrzanych dorosłych oraz 11 794 podejrzanych nieletnich.
Okazało się, że spośród nich w stanie bez alkoholu i bez narkotyków było 43 242 dorosłych oraz 9 834 nieletnich. Oznacza to, że wśród przebadanych podejrzanych tylko 18,6 proc. dorosłych było trzeźwych w momencie popełniania przestępstwa. Adekwatnie w stosunku do nieletnich było to 81 proc. trzeźwych.
Brutalniejsze przestępstwa częściej po alkoholu
W przypadku popełnienia zabójstwa wykryto, że 18 proc. dorosłych działało pod wpływem alkoholu. Liczba takich osób zwiększa się w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci - to aż 54,4 proc. nietrzeźwych.
Zgwałcenia po wypiciu alkoholu dopuściło się 227 podejrzanych dorosłych i 9 nieletnich. Najwyższy odsetek nietrzeźwych odnotowano jednak w przypadku przestępstwa pedofilii, gdzie wykryto 70 proc. nietrzeźwych podejrzanych, z czego 59 stanowią osoby dorosłe.
Ponad 53 proc. zatrzymanych, którzy dokonali kradzieży z włamaniem i zmuszania do określonego zachowania, działało pod wpływem alkoholu. W pierwszym przypadku 3 330 osób to dorośli, a 121 było nieletnimi.
Najniższy odsetek pijanych stwierdzono w przypadku przestępstw przeciwko funkcjonariuszowi publicznemu - 14 proc.
Autor: zś\myom / Źródło: TVN
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24